Velký svátek zažily v sobotu děti z Raspenavy, kterým srpnová povodeň smetla z povrchu zemského jejich mateřskou školku. Na nové hračky vybrali mezi sebou peníze a přivezli je Němci ze spřátelené obce Wildenbruch.

Němci se totiž do zdecimované Raspenavy přijeli podívat čtrnáct dní po katastrofě. Když viděli tu spoušť, nezaváhali a ve své obci vyhlásili sbírku na hračky pro děti z mateřské školky, která padla za oběť srpnové povodni. V sobotu předali hračky dětem v České Besedě, kde školka zatím provizorně sídlí.

Podařilo se jim vybrat 100 tisíc

„Známe se s hasiči z Wildenbruchu léta, pravidelně se scházíme, pořádáme soutěže. Po povodni chtěli nějak pomoci, tak vyhlásili u nich sbírku na hračky pro naše děti. Podařilo se jim vybrat v přepočtu zhruba 100 tisíc korun,“ upřesnil místostarosta Raspenavy a současně velitel zdejšího sboru dobrovolných hasičů Jaromír Hanzl s tím, že hasiči z Wildenbruchu se s raspenavskými předem radili, komu jejich pomoc zamířit.

„Každá pomoc je pro nás dobrá,“ pochvaloval si starosta Raspenavy Pavel Lžičař. „Naše školka zatím sídlí v provizoriu. Netušíme, kdy se nám pro děti podaří postavit novou budovu,“ dodal.

Na novou školku město nemá

Nová školka, jak upřesnil starosta, by měla vyrůst také u řeky, jen o něco výš, aby k ní nedosáhla ani ona tisíciletá velká voda, která přišla v létě. „Stavba budovy, včetně zařízení, přijde na 80 milionů korun. Na to město nemá a mít nikdy nebude. Žádáme o dotaci ministerstvo školství. Pokud by všechno šlo hladce, pak bychom mohli už na jaře začít stavět a po letních prázdninách by se mohly děti do nové školky začít stěhovat,“ řekl starosta.

Plyšová zvířátka, autíčka, tříkolky, panenky, stavebnice a čokoládové figurky, které Němci přivezli, potěšily zatím jen několik dětí. V sobotu je ostatně mateřská školka zavřená, proto bylo v Besedě víc dospělých a hemžilo se to tu hlavně vyleštěnými hasičskými uniformami. „Hračky se mi líbí. Jezdila jsem třeba na traktoru. Ale škoda, že nám nedali živého pejska,“ posteskla si tříletá Markétka Chocholoušová, která patřila k několika šťastlivcům, jež si všechny hračky ihned vyzkoušeli.

Dobrovolní hasiči z Wildenbruchu vyhlásili sbírku pro Raspenavu i v okolních obcích. Otiskli také článek o tom, co se v Raspenavě stalo, v místních novinách. Proto se jim nakonec podařilo vybrat tolik peněz. „Zjistili jsme, co se tady stalo. Místní hasiči jsou našimi kamarády, proto jsme sbírku vyhlásili. Chtěli jsme nějak pomoci. Na hračky se u nás skládali snad skoro všichni,“ poznamenala za německé hasiče Petra Boc.