Podle silničního zákona musí mít auta zimní obutí od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane.

Ne všude ale platí povinnost zimního obutí bezvýhradně až při sněhové pokrývce. „V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka Zimní výbava, platí tato povinnost v uvedeném období vždy, bez ohledu na povrch vozovky,“ upozorňuje mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

V případě, že se tak nestane, mohou policisté v daném úseku přistižené řidiče pokutovat až částkou 2000 korun. To samé platí i pro šoféry, kteří vyjedou na náledí s letními gumami a způsobí přitom dopravní kolizi.Na špatné obutí mohou podle Šrýtrové řidiči „dojet“ také u pojišťoven. „Pojišťovny obdrží informaci o použití nebo nepoužití řádné zimní výbavy a ta pak může krátit pojistné plněním,“ varuje Šrýtrová.

Apeluje, aby lidé nenechávali přezutí na poslední chvíli. „Motoristům to rozhodně nedoporučujeme, neboť lhůty pro objednání v pneuservisech se výrazně prodlužují,“ podotýká mluvčí. Podle oslovených pneuservisů se objednací lhůty aktuálně pohybují mezi jedním až dvěma týdny.

Ale ani samotné zimní pneumatiky nestačí. Důležitá je i jejich kvalita. „Pro řidiče osobních automobilů platí, že musí mít předepsané zimní pneumatiky obuty na všech kolech. Hloubka vzorku musí být minimálně 4 milimetry,“ popisuje mluvčí policie. U vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny pak hloubka musí dosahovat šesti milimetrů.