„Počasí, jaké nyní přišlo do Liberce nebo roční období rozhodně může mít vliv na pocity a stav lidí. Navíc již nyní zaznamenáváme zvýšený nápor nových pacientů, kteří se na nás s podobnými až depresivními stavy obracejí, a to především v souvislosti s probíhající krizí a s tím související ztrátou zaměstnání,“ vysvětlil Jaromír Hons.

Jak dále uvedl, v takových stavech mnohdy lidé inklinují ještě k sáhnutí po alkoholu, čímž si jednoznačně mohou vypěstovat závislost.

„Pokud někdo na sobě pozoruje změny nálad, které přetrvávají, rozhodně doporučuji, aby se obrátil buď na psychiatra nebo alespoň svého praktického lékaře, který mu prvotně také může pomoct,“ upozorňuje Jaromír Hons. Jak doplnil, i lehčí forma poruchy nálad nebo úzkosti se může vyvinout v duševní nemoc.

Co by měl člověk, který si sám uvědomí, že depresi propadá, udělat pro zlepšení svého stavu?
Určitě je vhodné navštívit lékaře ještě v době, než se deprese zcela rozvine. Má možnost navštívit buď specialistu, nebo pokud je to lehčí forma, může mu pomoci i jeho obvodní lékař.

Jakým způsobem mu může praktik pomoct?
Praktický lékař by měl být natolik zkušený, že by měl rozpoznat, zda pacientův stav je natolik vážný, že potřebuje pomoc odborného lékaře, nebo mu může krátkodobě pomoci předepsáním léků, jako je například Lexaurin, Diazepam nebo Rohypnol. Ovšem pouze krátkodobě. Bohužel se stává, že někteří lékaři podávání léků včas nestopnou a u pacienta se může rozvinout léková závislost.

Jak závažná?
Bohužel může dojít ke skutečně závažné závislosti. Setkáváme se totiž s případy, kdy pacientovi přestane stačit dávka, jakou mu obvodní lékař předepsal, a on poté obchází i jiné lékaře a požaduje po nich předepsání léku také. Každý lékař by měl však mít takové zkušenosti, aby je pro něj neznámému pacientovi nepředepsal a poslal ho k jeho praktikovi.

A obvodní lékař, který není psychiatrem, dokáže s takovými léky pracovat?
Stává se samozřejmě i to, že obvodní lékař na přání pacienta předepisuje a předepisuje. Stávat by se to však nemělo. Pokud se úzkost nebo náladovost pacienta nelepší, měl by být vyšetřen odborným lékařem. To znamená, že by jej měl obvodní lékař odeslat k psychiatrovi. Záleží však i na blízkém okolí pacienta, aby rozpoznalo jeho podivné chování a přesvědčilo jej, aby odborníka navštívil.

Anketa: Padají na vás v tomto chmurném počasí deprese?

Lenka Feřtová
29 let, Liberec
Rozhodně ne. Mám zimu ráda, současné počasí mi nevadí.

Barbora Votočková
28 let, Liberec
Nepadá, zimu vítám. Už se totiž moc těším, až vyrazím na lyže.

Dana Čepeláková
51 let, Liberec
Na mě určitě ano. Mám ráda teplo a sluníčko, zimu ne.

Jan Šolek
23 let, Liberec
Zima mi nevadí, takže žádným depresím nepropadám.

Michaela Bobková
21 let, Liberec
Žádné změny nálad nepociťuji, bude to tím, že mám zimu ráda.