„Takřka všechny poruchy na vysokém napětí se nám podařilo odstranit na Liberecku a Jablonecku do neděle 18. října večer. Ovšem pokračovaly výpadky nízkého napětí,“ upřesnila mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová – Hendrychová.

Ještě v pondělí 19. října odstraňovali energetici na Liberecku desítky až stovky poruch. „Jde o místní odběratele, někdy to nemusejí být ani domácnosti, ale třeba zahradní chatky a podobně,“ vysvětlila mluvčí. „Opakovaně vypadávala elektřina například v Oldřichově v Hájích nebo v Hejnicích,“ dodala.
Další místa, která dala energetikům zabrat ještě o víkendu, byly například Habartice, Arnoltice, Mníšek u Liberce nebo Pertoltice.

Hejnice potrápily výpadky elektřiny hlavně ve dnech, kdy sněhová kalamita kulminovala, ve čtvrtek a v pátek. Větve a stromy padaly pod tíhou mokrého sněhu do drátů elektrického vedení.

„Až do pátku 14.00 hodin vypadávalo s přestávkami celé město. Bylo to nepříjemné. Naštěstí elektřina vždy na krátký čas naskočila, pak zase vypnula, takže se lidem neodlednily mrazáky. Jedné 84leté paní jsme šli nabídnout pomoc, ale odmítla,“ řekl starosta Hejnic Jiří Horák.

Úklid stromů pustí městům žilou

Města a obce se už pustily do úklidů popadaných stromů a ulámaných větví. Škody na porostech nebudou malé. Navíc další peníze zaplatí města za rozřezání a odvoz dřevin.

„Musíme si na úklid polámaných větví půjčit plošinu, která dosáhne až do výšky 20 metrů. To nás bude taky něco stát. Škody, které sněhová kalamita napáchala na přírodě, zjistíme až časem. Až odborníci posoudí zdravotní stav stromů, až určí, které stromy se budou muset pokácet,“ upozornil starosta Jiří Horák. „Úklid dřevin nás přijde určitě na desítky tisíc korun,“ doplnil starosta.

Podle starosty Oldřichova v Hájích Jaromíra Tichého budou obrovské škody po sněhové kalamitě v lesích. „Úklid polámaných větví nás moc stát nebude, protože to si lidi rozřežou a rozeberou na zimu do kamen. Ale z lesa se při vichřici ozývalo každou chvíli křupání. Tam asi stromy padaly hodně. Škoda bude velká,“ poznamenal starosta.

Tak, jako by se ulicemi prošel nějaký Golem a kosil všechny dřeviny podél cest, vypadá nyní město Liberec. Všechny silnice jsou lemovány kusy polámaných stromů.

„Kalamita zasáhla celé město, budeme dřeviny odklízet postupně. Jak dlouho bude úklid kusů stromů trvat, to se nedá předem odhadnout. Ještě o víkendu musely být některé silnice zúženy do jednoho pruhu, protože do vozovky zasahoval podlomený strom,“ řekl mluvčí Technických služeb města Liberce Michal Buzek. „Během kalamity jsme uklízeli hlavně silnice, aby se nezastavil provoz,“ dodal.

Na některých místech v parcích, kde hrozí padání dalších větví, natáhli pracovníci technických služeb výstražné pásky. Škodu na dřevinách město teprve sčítá.

Spravili jsme dráty, a ČEZ nikde

Oldřichov v Hájích - Výpadky elektřiny trvaly s přestávkami v Oldřichově v Hájích bezmála 4 dny. Podle starosty Jaromíra Tichého dokonce v části Oldřichova od čtvrtka odpoledne do neděle odpoledne v jednom kuse.

„Lidi mne kamenovali, že jsou 4 dny bez proudu. Bylo to strašné. Volal jsem každou chvíli na poruchovou linku ČEZu, ale nikdo se tam se mnou nebavil. Nezajímalo je, že se ptám na stav jako starosta a za celou obec. Zapsali si můj telefon jako ohlášení nové poruchy,“ postěžoval si starosta Tichý.

Oldřichov je obec dlouhá s několika odběrnými místy. Podle starosty mnozí lidé museli dny kalamity přečkat bez topení, protože jim odešlo čerpadlo, když nefungovala elektřina. „V krátkém čase to byl už druhý několikadenní výpadek proudu. Předtím jsme nesvítili po červencové vichřici,“ zdůraznil Jaromír Tichý. „Teď jsme si sami zavolali firmu, která nám spravila zpřetrhané dráty vedení. Ale energetici nepřijeli a elektřinu nenahodili,“ dodal.