Tam kde je parkování zakázáno stojí auta zcela běžně. Míst, kde se dá parkovat legálně, je zase málo. Poctivý řidič má tak se stáním v centru Liberce problém. Neukáznění řidiči si ale zaparkují kde chtějí. A pokut se moc bát nemusí.

„Tam, kde se smí stát jen půl hodiny v akutním případě, parkují řidiči zcela běžně. Pravidelně, když jdu například kolem Perštýna nebo Rybníčku, je tu řada vozů, které překáží lidem i kolem jedoucím autům. Že by ale majitelé těchto aut dostali botičku, to jsem nikdy neviděla,“ řekla Deníku Jana Šelingerová.

Bleskový test Libereckého deníku, který jsme provedli v pátek, skutečně ukázal, že na řadě míst parkují auta o mnoho déle, než jak dovoluje dopravní značení. Městští strážníci na těchto místech chyběli. V centru jezdí auta zcela běžně a dokonce i v Pražské nebo Moskevské ulici parkují.

V pátek, kdy probíhal v centru Liberce happening Věda v ulicích policisté vjezd na náměstí Dr. Edvarda Beneše sice hlídali, ale podle názorů libereckých občanů to byl spíše sváteční pohled.

„Policistů je v Liberci málo. Respektive ne málo, ale není jich takové množství, aby mohli problematická místa hlídat neustále,“ vyjádřil se již před několika dny mluvčí liberecké radnice Martin Korych.

Dopravní značení je sice zcela v pořádku, problém ale je, že řidiči na něj prostě neberou ohled. „Řidiči nejen v Liberci, ale obecně v celé České republice, enormně nerespektují dopravní značení. A to proto, že často porušení pravidel prochází. Český řidič se musí bát, jinak zákony dodržovat nebude,“ řekl Deníku Pavel Rychetský, vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu.

Dokud nebudou do praxe zavedeny přísné sankce za prohřešky, kterými je třeba právě nesprávné parkování, nedá se čekat velká změna. „Pro českého řidiče nestačí dopravní značka, která říká, že do ulice je vjezd zakázán. Musí tam být ještě technická zábrana, která řidiči prostě nedovolí do zakázaného prostoru vjet,“ vysvětlil Pavel Rychetský.