Praha je nejzelenější metropolí světa, spočítal před nedávnem nizozemský portál TravelBird, který srovnával plochu zeleně v padesátce velkých světových měst. Českou metropoli na pomyslných stupních vítězů doplnily Madrid a Vídeň.

Ale jak je na tom Praha ve srovnání s ostatními městy a vesnicemi z České republiky? Regionální Deník se rozhodl spočítat podíl zelených ploch pro všechny tuzemské obce. Vyšel z metodiky Českého statistického úřadu: sečetl podle ní rozlohu lesů, trvalých travních porostů, zahrad a ovocných sadů. Toto číslo pak vydělil celkovou výměrou obce.

Absolutní vítěz z Křivoklátska

Jako úplně nejzelenější obce – bez ohledu na počet obyvatel – se díky zvolené metodice jeví malé vesnice „zapomenuté“ uprostřed hustých lesů.

Absolutním vítězem se tak ve srovnání Deníku stala Karlova Ves na Rakovnicku. Obec se zhruba stovkou obyvatel nacházející se v lesnaté centrální části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Podíl zelených ploch tam činí rekordních 98 procent.

Okresy u hranic

Když se spočítá podíl lesů, luk, zahrad a sadů k celkové ploše pro jednotlivé okresy země, opět se jako nejzelenější ukážou ty, které leží v příhraničí: zvítězí Jablonec nad Nisou před Děčínem a Jičínem. Žebříček naopak uzavírá úrodné Kolínsko.

A jak si stojí celá Česká republika ve srovnání s Evropou?

Vezmeme-li v potaz třeba jen plochu lesů, tak ty zabírají 34 procent území země. Průměr Evropské unie přitom činí je 38 procent. Nejlesnatější jsou skandinávské státy (konkrétně Finsko se 73 procenty), nejméně pak Velká Británie a Nizozemsko (po 11 procentech).