Na mostě u liberecké knihovny visela plachta podporující Jana Korytáře. Dlouho tam ale nevydržela, nebyla totiž povolená. Patřila tak mezi osmnáct materiálů, které pracovníci magistrátu odstranili. Čtrnáct z nich propagovalo hnutí Změna, čtyři Marka Vávru za hnutí ANO.

Náklady na odstranění a likvidaci jednoho poutače vyčíslil David Novotný z odboru správy majetku zhruba na tisícovku. „Přímo při vyvěšování jsme nikoho nechytili," popsal Novotný. Materiály tak zůstanou třicet dní ve skladu, a pokud si je majitelé nevyzvednou, budou zlikvidovány. „Materiály mohli vyvěsit naši dobrovolníci," naznačil manažer Změny Jiří Římánek. Hnutí je prý připraveno vzniklou škodu uhradit.

Nepovolené reklamy se objevily i třeba v průmyslové zóně Sever, ve Vítězné nebo Americké ulici. Volební poutače však tvoří v černém výlepu menšinu. Letos už město odstranilo 109 dalších, nevolebních reklam.

FRÝDLANTSKÉ LAMPY

Také ve Frýdlantu museli z městských lamp odstraňovat poutače Změny. Tam šlo ale spíše o omyl. Lampy totiž spravuje firma Eltodo, která je smí pro reklamní účely dál pronajímat. Musí s tím ale souhlasit město. „U běžných reklamních akcí, třeba u poutačů na veletrhy, to příliš neřešíme," vysvětlila vedoucí frýdlantského majetkosprávního odboru Martina Černá. „U voleb to ale řešit chceme, proto jsme poutače odstranili," upřesnila Černá.

Městu prý žádné náklady nevznikly a po Změně peníze vymáhat nebude. Frýdlantští se ale ze situace do budoucna poučí. „Rada města rozhodla, že se už žádné volební materiály na městském majetku objevovat nebudou," dodala Černá.

Žádné podobné problémy naopak nemuseli řešit v Chrastavě. Podle Jakuba Dvořáka z tamního majetkového odboru to mohlo být způsobeno tím, že se tam konaly jen krajské, nikoliv senátní volby.