„Policisté se v rámci akce zaměřili převážně na kontrolu dodržování povolené rychlosti, kdy zjistili překročení rychlosti v šedesáti případech. Jeden řidič nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem a dva řidiči při jízdě telefonovali," popsala zjištěné prohřešky během trvající akce mluvčí policejního prezídia Vlasta Suchánková.

Policisté se setkali mimo jiné u dvou řidičů i s alkoholem. Jeden z nich nadýchal do jedné promile alkoholu v dechu, druhému řidič při dechové zkoušce naměřili 1,77 promile alkoholu.

Ve čtyřech případech dopravní policisté zjistili špatný technický stav kontrolovaných automobilů. Zaznamenali ale i řidiče bez vylepené dálniční známky a chodce pohybujícího se po rychlostní komunikaci.

Dopravní akce

Tato akce v takovém rozsahu proběhla v Libereckém kraji vůbec poprvé. „Po vyhodnocení dopravní situace v kraji a v reakci na nedávný tragický víkend byla na základě rozkazu náměstka policejního prezidenta svolána do Liberce část auto-teamu, který dohlíží nad silničním provozem pomocí speciálních vozidel," informoval vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje Jaroslav Řehák.

Policejní stíhačky

Do Liberce se tak v pátek před devátou hodinou ranní sjelo hned pět nejnovějších policejních „stíhaček" Volkswagen Passat B7 3,6 FSI.

Jde o rychlé automobily s výkonem 220 kilowatt (300 koní) při 6 600 otáčkách za minutu. Maximální rychlost, kterou se mohou auta pohybovat je 250 kilometrů za hodinu. Policie ČR vlastní dvacet nejnovějších automobilů Volkswagen Passat B7, dále čtrnáct automobilů Volkswagen Passat R36 a dva Fordy Mondeo ST 220. Všechna vozidla vybavená speciální technikou jsou v civilním provedení.

V Libereckém kraji však slouží jeden automobil. Z tohoto důvodu přijela do Liberce další čtyři vozidla z jiných krajů. Libereckým policistům se svými stíhacími automobily vypomohli jejich kolegové z Ústeckého, Středočeského a Pardubického kraje.

Policista v policejním stíhacím automobilu Volkswagen Passat B7 3,6 FSI.

Prevence

Pětice policejních stíhacích automobilů se při páteční akci pohybovala na rychlostních silnicích, ale i vybraných silnicích I. třídy na Českolipsku, Železnobrodsku a jinde. Akce však měla hlavně preventivní účel.

„Chtěli jsme ukázat, že jsme schopní se v krátkém čase dát dohromady a reagovat na vývoj dopravní situace v kraji," odůvodnil Řehák, proč byla dopravní akce v takovém rozsahu předem zmedializována.

Řada řidičů tak Passaty v terénu očekávala a svou jízdu tomu přizpůsobila, o čemž se přesvědčil i redaktor Deníku, který seděl v jednom z policejních vozidel pohybujícím se po rychlostní silnici na Turnovsku.

Za pětačtyřicetiminutovou jízdu byl zjištěn jen jeden přestupek. A to u řidičky, která při předjíždění policejního vozidla držela v ruce mobilní telefon. Policisté si přestupek natočili na kameru a ženu zastavili. Byli na ni ale mírní, řidička dostala symbolickou blokovou pokutu ve výši 100 Kč. Očekávat ale může přidělení dvou trestných bodů. Podobná situace byla i s motorkáři, kteří jakmile při předjíždění policejního automobilu zjistili, o jaký vůz se jedná, ubrali na plynu a jeli pomalu.

„Oceňuji, že nový ředitel krajské policie Vladislav Husák se po nástupu do funkce začal zabývat zlepšením bezpečnosti na našich rychlostních silnicích. Nasazení pěti Passatů na nejfrekventovanějších a nejnebezpečnějších silnicích sice řidiče okamžitě nedonutí, aby dodržovali pravidla silničního provozu, ale může to přispět, a jak ukázala páteční akce, také přispělo k tomu, aby se další účastníci silničního provozu cítili na krajských silnicích přece jen bezpečněji," uvítal dopravní akci hejtman libereckého kraje Martin Půta, který zároveň doufá, že policisté budou v podobných bezpečnostních akcích na území Libereckého kraje pokračovat pravidelně.