Podzemí, kostely, běžně nepřístupné věže, domy, do kterých návštěvníci jindy nechodí. Město Liberec už se chystá na Dny evropského dědictví. Aby byla nabídka pro zájemce co nejlákavější, do projektu se zapojila i sousední saská Žitava. „Zatímco v Liberci zpřístupníme lidem 27 objektů, v Žitavě to bude 51 památek. Neznamená to ale, že by Žitava na tom byla co do památek lépe než my. V Liberci se snažíme otevřít dveře objektů, které jsou zachovalé a také s ohledem na to, aby se prohlídka všech dala za jeden den stihnout. V Žitavě zvou na prohlídku i do spousty sice historických, ale úplně prázdných a vybydlených domů," vysvětluje vedoucí odboru cestovního ruchu Zuzana Kotrmanová. Právě s množstvím opuštěných domů má Žitava čím dál větší problémy. Lidé odcházejí do větších měst a Žitava se vylidňuje. Že jde přitom o krásné, historické město, mají ukázat i Dny evropského dědictví.

„Kdo pojede do Žitavy vlakem a nechá si orazítkovat jízdenku, bude mít zpáteční cestu zdarma," láká Kotrmanová. V Žitavě přitom akce proběhne teď v neděli, v Liberci o den dříve.

NEZNÁMÝ JEŠTĚD A FESTIVAL UMĚNÍ

Velkým lákadlem bude v Liberci věž v dolních kasárnách u chemiků, kam je normálně přístup zakázaný. Otevřeno bude mít v sobotu od 9 do 15 hodin. Nově se letos k akci připojí kostel Nejsvětější Trojice a zauhlovací a vodárenská věž ve Vratislavicích. „Máme i malé překvapení na vysílači Ještěd, kam se letos návštěvníci dostanou do míst, která se neukazují ani při oslavách Ještědu. Zkrátka něco, co nikdo z návštěvníků ještě neviděl," usmívá se tajemně Kotrmanová.

Tou největší novinkou letošního ročníku ale bude festival současného umění Art Week Liberec. „V kostele sv. Antonína, kině Varšava, v libereckém podzemí, v galerii a muzeu budou vystavena umělecká díla od významných současných umělců jako je Sarah Gosdschan, Daniel Hanzlík, Hana Kostruchová, Christian Juan Page nebo Mark Ther. Dojde tak k propojení současného umění a historických interiérů a exteriérů libereckých objektů," říká kurátorka festivalu Jana Bernartová.

„Těším se na prohlídku Strossovy vily a zauhlovací věž, kde jsme ještě nebyli, přijedou i známí z Hejnic," těší se Markéta Koutná z Liberce. Seznam otevřených památek najdete na www.visitliberec.cz