Jaká pohybová aktivita je nejúčinnější. Při které se nejlépe zhubne a posílí se svaly?

Nejúčinnější je dělat jakoukoliv činnost pravidelně. Většina lekcí má tu část, kde je více zatížený aerobní systém, kde se člověk zadýchá, zpotí, a pak má tu, kde posiluje jednotlivé části těla. Jde o preference jedince, jestli si chce zatančit a zabavit se, nebo se zklidnit a zrelaxovat. V prvním případě zvolí třeba zumbu, jumping, v druhém jógu nebo pilates.

Je lepší dělat jednu věc pořádně nebo tyto aktivity střídat?
Ve všeobecnosti se říká, že čím je člověk všestrannější, tím je to lepší. Důležité je, aby zachoval určitou frekvenci, intenzitu, trvání. Dobře se to pamatuje podle zkratky FIT.

Jak často je ideální sportovat?
Aby to mělo frekvenci, tak je ideální věnovat se pohybu dvakrát až třikrát do týdne. Protože když člověk cvičí méně, tak to nemá skoro žádný účinek. Je lepší zacvičit si třikrát týdně dvacet minut než jít na jednu šedesátiminutovou hodinu a čekat zázrak. Po zhruba 20 minutách nastupuje spalování tuků. Ideální je setrvat v pohybu 35 minut. Lepší je menší dávka a častěji.

Pokud chce člověk dosáhnout určité stabilizace nebo udržení formy?
Cvičit dvakrát týdně je minimum. Třikrát týdně už se rozvíjíte a čtyřikrát? To už můžete očekávat i zlepšení kondice.

Má smysl cvičit sám doma?
Určitě je to lepší pro vytížené jedince, kteří nemají čas někam docházet. Nevýhodou je, že se člověku někdy nechce a nemá kontrolní orgán. U těžších cvičebních tvarů může dělat chyby. Instruktor by ho opravil. Ale i technika se dá nacvičit.

Jak dlouhou dobu je tedy ideální cvičit?
Minimálně dvacet minut. Čím větší intenzita, tím kratší dobu člověk vydrží pracovat. Člověk si za nějakou dobu zvykne a posunuje svou hranici. Běžná cvičební doba ve fitness centru je třeba hodina. V tom se dá všechno obsáhnout, rozcvičení, aerobní cvičení i posilování.

Jaké trendy teď jsou ve cvičení pro ženy? Co je oblíbené?
Nejvíce pokračuje trend zumby, pak třeba moderní pohybové formy na nestabilních podložkách, jako je bosu, overball nebo na velkých míčích. Hodně velký bum mezi muži, ale začínají s tím i ženy, je crossfit. Má tři formy. Jedna je základní, která je pro získání kondice a síly. Využívají se pozice s vlastní vahou těla a shyby, přednosy a vznosy. Pak cvičení s činkami s uchem nebo se nosí staré pneumatiky a běhá se přes ně. U tohoto cvičení se hodně dbá na správnou techniku vykonávání cviků.

Dají se pohybové aktivity pro ženy rozdělit?
Určitě na cvičení s náčiním: flowin, jumping, bosu, spinning, alpinning, TRX, nebo bez náčiní: aerobik, jóga, pilates. Nebo podle rychlosti hudby, která se udává v BPM, v úderech za minutu. Rychlejší: jumping, spinning, zumba. Na pomalejší hudbu jóga, pilates. Středně rychlé je cvičení na stepech, bosu nebo třeba indoor walking.

Zaznamenala jsem také druh cvičení ve vzduchu – buď zavěšený na gumách či na závěsném systému.
Jsou to cvičení vlastní vahou těla. Gumové pásy TRX dávají ztížené podmínky. Když se na ně člověk pověsí, musí překonávat vlastní váhu, gravitaci a napětí gumových lan. Další je anti gravity, které má více odnoží: anti gravity jóga, anti gravity suspension, antigravity pilates a další. Cvičí se v zavěšené pružné plachtě, která je příjemná na tělo, a vykonávají se v něm cvičení. Člověk nemá kontakt s podložkou, proto anti gravity je zavěšený v pružné plachtě. Jde o silová, balanční i odpočinková cvičení.

U vás na univerzitě vyučujete různé sporty jako bosu, jumping, spinning a další. Plánujete i nějaké novinky?
Ano, v letním semestru bychom se chtěli zaměřit na sportovní tanec a rozšířit tak naši nabídku sportů. Vyučovali bychom akrobatický rock and roll, taneční sport, street dance nebo performing arts, kde se tančí na jazz, modernu i klasiku.

Jsou některá cvičení škodlivá. Napadá mě konkrétně jumping, u kterého se říkalo, že může uškodit ženám?
Výzkumy prokázaly, že to škodlivé není. Byly to pouze fámy. Někomu to mohlo uškodit, ale drtivé většině ne. Může se ale stát, že pro takové lidi, kteří mají špatné klouby, nebudou aktivity, kde bude docházet hodně k odrazům. Jumping je lepší než běžná podložka, ale stejně není pro každého. Pro člověka, který má výraznou nadváhu a má problém zvládnout své tělo v chůzi nebo v jednoduchých pohybech, pro něj jumping nebude. Pro takové jedince jsou vhodná cvičení pomalejšího charakteru na pomalejší hudbu, kde nedochází k otřesům a výskokům.

SERIÁL O CVIČENÍ

Liberecký deník chystá seriál o moderních pohybových aktivitách. Chodíte cvičit nebo vyučujete nějakou zajímavou pohybovou aktivitu? Dejte nám tip na email: hana.langrova@denik.cz.