Kdyby dostal mandát, do krajského zastupitelstva by nastoupil, bohužel již v předvolební kampani hnutí Soukromníci a svobodní, za něž kandidoval, bylo jasné, že se do krajského zastupitelstva nedostane. Hnutí nakonec nezískalo ani jedno celé procento.

Sám Jaroslav Hlubůček pak dostal jen pár preferenčních hlasů. I to pro něj však bylo důležité. „Kandidoval jsem proto, že nesnáším, jak se současná vládní garnitura chová k podnikatelům. Každý hlas mimo tuto sféru je důležitý i v krajských volbách,“ myslí si Hlubůček.

Pochází z Železného Brodu

Život Jaroslava Hlubůčka je pestrý. Jako sedmiletý v roce 1936 vítal v Železném Brodě československého prezidenta Edvarda Beneše. V květnu roku jako šestnáctiletý 1945 odjel s dalšími muži do Jablonce, aby převzali město od do té doby německého vedení a zajistili pořádek.

Jeho otec do roku 1948 podnikal v Železném Brodě ve sklářském průmyslu. Po únoru 1948 stihl Jaroslav dostudovat gymnázium, jako syn podnikatele se ale nemohl dostat na vysokou školu. Nastoupil na chvíli do podniku Železnobrodské sklo, pod který připadla i otcova někdejší firma. „A pak jsem si užíval více než tři roky u Pomocných technických praporů ve vojenském táboře nucených prací,“ usmívá se dnes stále čilý sportovně založený muž, který za tuto „službu“ dostal v devadesátých letech medaili za třetí odboj.

Držitel řádu Zlatého vavřínu

Po sametové revoluci chtěl obnovit podnik svého otce, po neshodách s bratrem se ale nakonec přesunul do Jablonce, aby tu začal své nové podnikání.

Na kupónovou privatizaci v devadesátých letech nevzpomíná příliš v dobrém. „Byla stejně ponejvíce v rukou bývalých komunistických expertů. Vklínili se do všech politických stran, škodili, kde se dalo a snažili se vytvářet takové prostředí, aby vývoj nepokračoval podle nich moc rychle,“ popsal Jaroslav Hlubůček.

Stál nejprve u zrodu celorepublikového Sdružení podnikatelů. „Pak jsme si uvědomili, že potřebujeme po vzoru Západu vytvořit obchodní komory coby spojku mezi vládními činiteli a podnikatelů,“ vzpomněl Hlubůček. A tak stál i u zrodu Hospodářské komory, která se postupně rozrostla až do okresů. Na Jablonecku byl jejím prvním předsedou. Založil a předsedal Svazu výrobců skla a bižuterie, dodnes je jeho čestným předsedou.

Je držitelem řádu Zlatého vavřínu udělovaný Hospodářskou komorou ČR, ceny Pro meritis za zvýšení prestiže města Jablonec nad Nisou, ocenění Osobnost Libereckého kraje v kategorii podnikání a management. Výsledky voleb do krajského zastupitelstva i na Jablonecku potvrdilo dominanci dosud spoluvládnoucího hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Dobře si vedli i dosavadní koaliční partneři ANO a ODS, padlo jen ČSSD. I tak mohou tři prvně jmenované strany složit pohodlnou koalici. Zřejmě nejsilnější opoziční stranou na kraji se stanou Piráti, i když je možné, že Starostové složí širší koalici i s nimi.

„Zatím poslední vedení Libereckého kraje odvádělo, myslím, dobrou práci, těch výtek bych moc nenašel. Naopak musím pochválit nasazení a logiku v jarním boji s koronavirem. Tak snad se bude pokračovat minimálně ve stejném duchu,“ okomentoval výsledky nejstarší kandidát v České republice Jaroslav Hlubůček z Jablonce.