„Jsme první absolventi této školy a rozhodli jsme se, že se k padesátému výročí absolvování slavnostně sejdeme,“ uvedl šéf organizační skupiny setkání Jaromír Gazda.

Absolventy, kteří se sjedou ze všech koutů České republiky i ze Slovenska, v Liberci uvítají představitelé Libereckého kraje, města Liberec i samotné Technické univerzity v Liberci. „Velmi si vážíme toho, že naše výročí bude mít slavnostní ráz. Zavzpomínáme na naše studentská léta a chceme vyzdvihnout naše kolegy, kteří už nejsou mezi námi,“ doplnil další z organizátorů Miroslav Jirásek.

V roce 1958 absolvovalo technickou univerzitu celkem 122 studentů, letošního výročí se jich však zúčastní pouhá třetina. „Dalších zhruba třicet jich na výzvu odpovědělo, s tím, že se většinou kvůli nemoci nemohou zúčastnit. Ostatní na výzvu bohužel nezareagovali,“ doplnil Jaromír Gazda.

První absolventi rovněž zavzpomínají, jaké podmínky panovaly v padesátých letech na mladičké liberecké univerzitě a prohlédnou si současnou podobu TUL, aby zjistili, jak se za padesát let změnila. „Tehdy se na nás v Praze pohlíželo jako na provinční školu, ale úroveň našich znalostí byla na vysoké úrovni. Zhruba v období normalizace však šla úroveň TUL hodně dolů. V současné době však podle mě začíná být fenoménem v České republice,“ poznamenal Jirásek a vzpomenul například současné úspěchy vědců z Fakulty mechatroniky TUL.

Setkání absolventů se uskuteční v pátek od 10 hodin v Informačním centru TUL. Účastníky čeká nabitý program a především prohlídky různých kateder Technické univerzity v Liberci.