Do běla rozžhavený kotel dnes připomínalo protestní shromáždění libereckých policistů, hasičů, zdravotníků, úředníků a pracovníků ve školství a kultuře. Na dvě stě jejich zástupců se sešlo v aule nemocnice, aby zde protestovalo proti úsporným balíčkům vlády. Výmluvný byl už jejich slogan na letáku – Protestní stávka: Nejsme podanní žádného Drábka!

Často se sálem nesl bouřlivý potlesk a padala tu hodně silná slova. „Do zdravotnictví přiteče každý rok kolem 280 miliard. Odhadem skončí deset procent z této sumy, což je 28 miliard, v černé díře, na provizích, možná na stranických účtech, nevím. Proč někde dají za magnetickou rezonanci 26 milionů, ale jinde za ten stejný přístroj 42 milionů? Sem měl stát sáhnout pro úspory, a ne zaplátávat díru v rozpočtu našimi platy,“ zdůraznil za zdravotníky primář ARO MUDr. Dušan Morman.

Jak připomněl, vláda se škrtami ve mzdách a výdajích v sociální oblasti vydala tou nejjednodušší cestou, jak snížit státní dluh. Bude šetřit na lidech, kteří zajišťují chod státu, místo toho, aby se pokusila vydolovat miliardy právě z černých děr. „Tady se měl začít čistit ten Augiášův chlív,“ zvolal Dušan Morman.

Podle koordinátorky stávky v Liberci Jany Hnykové po prvním úsporném balíčku přijdou od vlády další, například změny v zákoníku práce nebo reforma důchodů, ale také třeba zvýšení poplatků u lékařů a za pobyt v nemocnici. „Ty se už dotknou úplně všech obyvatel země. Jsme připravení jít do razantnějších protestů, třeba generální stávky,“ řekla.

Kuchyň stávkovala. Syn si tak nesl do školy půl batohu jídla

Jedinou školou v Liberci, která pojala středeční protestní stávku proti vládním úsporným balíčkům jako skutečnou stávku a zavřela, byla Mateřská škola Motýlek na Dobiášově ulici. V ostatních školách probíhala normální výuka. Ani úřady stávka nijak neochromila, jen liberecký finanční úřad měl na některých odděleních omezenější provoz.

Někde ovšem měly školní děti hlad, protože stávkovala jejich jídelna a kuchyně nevařila. Větší svačinu si tak museli vzít s sebou do školy například žáci ze Základní školy Vrchlického.

„Škola nám oznámila den předem, že jde do stávky tím, že omezí provoz jídelny a nebude vařit obědy. Požádali nás, abychom dětem nabalili větší svačinu,“ podotkla Eva Malá, která má na Vrchlického rovnou dvě děti. „Moc se mi to nelíbilo. Naše děti jsou ještě malé, potřebují aspoň jedno teplé jídlo denně. S mým mužem jsme celý den v práci, nemáme čas vařit teplé večeře. Proto spoléhám na školní jídelnu,“ dodala.

Mladší syn Evy Malé je teprve prvňák, má šest roků. Ten starší, devítiletý, chodí do čtvrté třídy. „Mladší syn je strašný žrout. Průměrná svačina mu nestačí. Tak si tentokrát nesl do školy půl batohu jídla,“ uvedla mladá maminka. Nic zvláštního dětem ale nenachystala. Každý syn dostal o dva krajíce chleba víc. A k tomu láhev pití. Chybějící oběd nahradila Eva Malá teplou večeří.

„Budu výjimečně vařit. Děti si poručily těstoviny se sýrovou omáčkou,“ prozradila. „Obvykle dělám večer obložené mísy nebo zeleninové saláty,“ dodala s tím, že synové doma nijak nekomentovali fakt, že budou mít k obědu krajíc chleba. „Nosí v hlavě jiné věci než jídlo. Myslím, že na rozdíl od nás, rodičů, bylo našim dětem srdečně jedno, že budopu bez oběda,“ řekla.

Nekompromisní postoj k úsporným balíčkům zazněl také od libereckých policistů. „Z vlády zaznělo, že někteří policisté jsou chovní a někteří tažní. Já se ptám, kdo je chovným a kdo tažným ministrem naší vlády? Ten, kdo by měl odejít, není policejní prezident, ale ministr vnitra, který nás neustále uráží,“ řekl za policisty Zdeněk Bartoň.

Jak upřesnil Zdeněk Bartoň, jednotlivé instituce neutrpí jen tím, že lidem vláda sebere 10 procent mzdy. Budou se také snižovat peníze, přidělené na provoz. „My příští rok dostaneme na chod policie jen 60 procent z letošní sumy. To povede k propouštění policistů, rušení služeben, k utlumení činnosti policie. Může se stát, že někdo zavolá na tísňovou linku 158, že se někde něco stalo, ale policista mu odpoví, že musí počkat, až na místo dojde pěšky,“ zdůraznil.

Solidarita bohatých vládu nezajímá

Za jednání s hluchými lidmi označila pokusy odborářů obměkčit vládu Helena Svobodová, šéfka školských odborů. „Vláda svou vůli prosazuje násilím. Solidarita bohatých se nekoná, ta není na programu vlády,“ podotkla.

Podle Jana Mohra ze Severočeského muzea dojde zákonitě také k degradaci kultury, protože divadla, muzea, galerie budou mít nejen nižší platy, ale také méně peněz na provoz. „Budou pořádat méně výstav, uvádět budou méně premiér. Kultura je dlouhodobě podfinancovaná, teď dojde k naprosté degradaci kulturního dědictví a hodnot,“ doplnil Jan Mohr s tím, že někteří zaměstnanci se po škrtech ocitnou na samé hranici bídy. Pracovníkům v kultuře vadí také chystané změny ve smlouvách.

Za úředníky libereckého finančního úřadu se opřela do vlády Alena Dvořáčková. „Žádáme větší kontrolu státních zakázek, ale také dotací, které často mizí někde úplně jinde, než měly. Taky by se měl zlepšit výběr daní. Tady organizované skupiny nejenže neplatí daně, ale ještě falešnými fakturami vymáhají od státu vrácení DPH. A my na ně nijak nemůžeme,“ hřímala Alena Dvořáčková.

Protestní stávka se včera konala najednou v mnoha městech České republiky, z Libereckého kraje v Liberci a České Lípě. „Už jsme letos přišli o rizikový příplatek a příplatek za odsloužené směny, což dělá až několik tisíc korun měsíčně. Teď nám chce vláda vzít z platu dalších 10 procent. Lidem prudce klesne jejich životní úroveň, nebudou mít na placení hypoték a dalších závazků,“ podotkl za policisty Zdeněk Bartoň.

Motýlek zůstal včera zavřený. Rodiče ale ani neprotestovali

„Pracuju u soudu, stávkoval jsem taky. Vzal jsem si volno a zůstal doma. Proto mi ani nevadilo, že naše dítě nemohlo jít do školky. Byli jsme spolu,“ přiznal tatínek teprve předškoláka, který chodí do Mateřské školy Motýlek v liberecké Rochlici. Ta včera zůstala kvůli stávce zavřená. Jméno a ani víc podrobností do novin ale muž říci nechtěl.

Jak upřesnila ředitelka mateřinky Martina Suchomelová, ostatním rodičům hlídaly děti babičky. Každý si to nějak zařídil. „Rodiče jsme informovali několik dní předem, že školku zavřeme. Nikdo z nich neprotestoval,“ řekla ředitelka. Stravné, které rodiče platí předem, jim bude za jeden zmeškaný den odečteno při následujícím vyúčtování.

Motýlek má dohromady 25 zaměstnanců, z toho deset nepedagogických pracovníků. Snížení platů se dotkne hlavně tohoto personálu. Jak už dříve uvedla ředitelka, například uklízečka si ve školce vydělá asi 9 tisíc čistého. Pokud přijde o 10 procent mzdy, bude se už blížit k životnímu minimu.