Možná, kdyby existoval nějaký žebříček psí spokojenosti, tak by jej na předních příčkách obsadili psi lidí bez domova. Takový je závěr akce, kdy pracovníci společnosti Veterináři bez hranic bezplatně očkovali v Liberci zvířata bezdomovců.

V rámci Světového dne boje proti vzteklině veterináři prohlédli, odčervili a naočkovali dvě desítky psů. Zjistili přitom, že chlupáči jsou často v lepším stavu, než jejich majitelé.

„Zvířata byla zdravá, dobře živená a přátelská. Vesměs se jednalo o křížence, ale našli jsme i jednoho šarpeje,“ svěřil se jeden ze zakladatelů společnosti Veterináři bez hranic – David Nejedlo, jinak též ředitel liberecké zoo.

Psi jsou pro bezdomovce jediné blízké bytosti, a proto se k nim chovají s až přehnanou láskou.

„Protože většinou nepracují, mají čas se zvířatům celý den věnovat. Jsou s nimi, berou si je i do postele, protože nějaké blechy jim obvykle nevadí. Pak jsou na sebe velmi fixovaní,“ potvrdil Radek Hanzl, vedoucí Nízkoprahového centra Naděje v liberecké Valdštejnské ulici, kde řada bezdomovců nocuje.

I při stravování myslí bezdomovci nejprve na své čtyřnohé kamarády, a až poté na sebe. Svědčí o tom stav, v jakém psi byli.
„Nesetkali jsme se s jediným případem, kdy by pes trpěl nebo strádal. Bylo to překvapivé. Bezdomovci jsou dobrými páníčky,“ dodává Hanzl a jako příklad popisuje jednoho libereckého bezdomovce, který na tom byl tak špatně, že si nemohl dovolit živého psa. Neuživil by ho. „Nosil si proto v batůžku na zádech psa plyšového,“ svěřil se Hanzl.

V Liberci žije podle odhadů 400 bezdomovců, z toho 50 z nich může vlastnit psa. Očkování proti vzteklině je spíše prevencí, nemoc se u nás již mnoho let nevyskytla. Zvířata lidí žijících bez domova nebo v špatných sociálních podmínkách jsou ale nejrizikovější skupinou, kde by se případná vzteklina mohla objevit a rozšířit. I proto bude akce Veterinářů bez hranic pokračovat i v příštím roce, kdy chtějí přeočkovat i zvířata, na která se letos nedostalo.

„Není cílem suplovat práci klasických veterinářů, ale dostat se ke zvířatům, jejichž majitelé by jejich služby třeba nikdy nevyhledali,“ zdůraznil David Nejedlo. Hlavním cílem Veterinářů bez hranic je pravidelná vakcinace psů a dalších domácích zvířat proti vzteklině v pasteveckých osadách v okolí jezera Turkana a pohoří Kulal na severu africké Keni.