„První místo v letošním ročníku obhájil loňský vítěz Ota Uchytil z Liberce. Na druhé a třetí příčce skončili policisté z České Lípy, Václav Langr a Ondřej Řičiřář," informovala mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Dodala zároveň, že policisté, kteří se umístili na prvních dvou místech, Ota Uchytil a Václav Langr, postupují do celorepublikové soutěže „regulovčíků". Ta se bude konat 10. září v Jihlavě.

Jak probíhá?

Soutěž policistů nespočívá jen ve vypnutí semaforů na uvedené křižovatce a postavení se do jejího středu. Než účastníci vůbec vyrazili do terénu řídit dopravu, čekala je teoretická zkouška z pravidel silničního provozu. Po jejím splnění hromadně zamířili k druhé fázi krajského kola soutěže, kde na praktické řízení dopravy měli pouhých pět minut.

„Sledovali je hodnotitelé, kteří posuzovali zřetelnost gest, flexibilitu střídání pokynů k zachování plynulosti provozu a celkový dojem. Kromě nich počínání soutěžících policistů sledoval i zástupce Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia," upřesnila.

Zmatení řidiči

O tom, že s řízením dopravy pokyny policisty moc lidí zkušenosti nemá, není pochyb. Vidět v dnešní době něco takového, je celkem rarita. Soutěž začala úderem desáté hodiny. Řidiči, kteří zrovna přes křižovatku jeli, byli překvapení. Někteří poměrně i zmatení.

Bylo vidět, že ne každý ví, co jednotlivé pokyny policisty znamenají. Našli se i tací, kteří při střídání jednotlivých policistů, kdy všichni účastníci silničního provozu, měli stát, zkrátka ve své jízdě pokračovali. Nejen na ně, ale i na ostatní, kteří nerespektovali pokynů regulovčíka, čekala opodál hlídka policistů.

„Někteří řidiči dostali pokutu. Ani při soutěži jsme přestupky nepřehlíželi a ti, co pokyny policisty v křižovatce nerespektovali, jsme řešili v rámci zákona," dodala.

Ti, kteří měli smůlu a dopustili se přestupku, podstoupili mimo jiné i dechovou zkoušku.