„Od roku 1984 je rozšířen po celém světě jako moderní podoba dřevorubeckých soutěží. Oficiálně je zapojeno více než 20 států a tisíce sportovců. V rámci české série se konají závody od roku 2004," přiblížil Jan Brabec z organizačního týmu. Divácky atraktivní závod představí souboj dvanácti nejlepších, mezi nimiž nebude chybět ani „domácí" Martin Roušal z Raspenavy. V šesti disciplínách předvedou sekání špalku na čas, kácení stromu z výšky, řezání motorovou a ruční pilou. „Závod je atraktivní v tom, že lidé nemusejí čekat na konec závodu, vidí výsledky průběžně protože probíhají duely, je to nesmírně dynamické," líčí světový vicemistr a čtyřnásobný mistr Evropy Martin Komárek, který se tentokrát představí v roli trenéra a hlavního organizátora.

Program
Kdy a kde: Neděle 1. 6. Skokanský areál Ještěd
11:00 Zahájení závodu
11:15 Disciplína SPRING BOARD
12:30 Disciplína STIHL STOCK SAW
13:00 Disciplína STANDING BLOCK CHOP
14:00 Disciplína SINGLE BUCK
14:30 Disciplína UNDERHAND CHOP
15:45 Disciplína HOT SAW
16:15 Ceremoniál vítězů, nominace na MS družstev
16:30 Autogramiáda účinkujících
Vstup je zdarma

Závod mohou lidé sledovat z divácké tribuny, detaily jim přiblíží velkoplošná obrazovka. „V Evropě je to nesmírně navštěvovaný závod, zato v USA ho lidé sledují také rádi, ale doma u televize," popisuje Komárek. Na závod české série zavítala i současná hvězda, Australan Brad Delosa.

Historie závodu sahá až do 19. století. Podle legendy se roku 1870 vsadili dva dřevorubci v Tasmánii o to, kdo z nich pokácí strom rychleji. Už v roce 1890 vznikla první australská asociace sportovních dřevorubců. První MS se konalo o rok později, v roce 1891.

Strážník, který vládne sekyrkou

Jedním z dvanácti finalistů letošní série závodu Timbersports je i třiadvacetiletý Martin Roušal z Raspenavy. I když ve své práci navléká uniformu městského strážníka, jeho radostí i vášní je práce se dřevem.

MARTIN ROUŠAL bude v neděli pod Ještědem hájit barvy domácích. V pátek jsme ho zachytili na tréninkovém kempu, vlevo při zdolávání kmene z výšky. Dřevorubecká sekyra mu v rukou jen hraje. Je tak ostrá, že se s ní prý dá i oholit. Pečlivě si prohlíží špalek osikového dřeva, odhaduje rozložení suků. „Špalek se musí nejprve pořádně přečíst," vysvětluje mi vyučený lesník, když shazuje patnáctikilový, přes půl metru vysoký špalek z ramene a upevňuje ho na podstavec ve výši vzrostlého stromu.

Ještě než nám předvede jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckého šestiboje, takzvaný springboard, tedy přeseknutí kmene ve výšce, cvičně zdolá kus kmene, který mu leží pod nohama. Nejprve se do něj pouští s rozvahou, pak se ale mohutné záseky zrychlují. Pracuje celým tělem. Několik hlubokých záseků z obou stran a kmen je vejpůl. Stačilo pár vteřin. Kolegové uznale zatleskají. Pozorovat hru svalů, soustředění v obličeji a přesné údery ostří je jako sledovat vrcholový atletický výkon. Mistrovský koncert. „Kdy jste se k tomuhle sportu dostal?," ptám se, zatímco se snažím uskakovat před odletujícími odštěpky. V lodičkách to jde těžko. Diváci na tribuně na tom budou v neděli mnohem líp. Zvlášť, když jim detaily ukáže velkoplošná obrazovka.

„Bylo to před sedmi lety, ještě na škole v Hejnicích, kdy Martin Komárek předváděl svou exhibici. Zúčastnil jsem se divácké soutěže a …vyhrál," přiznává skromně. Je na něm vidět, že mu sláva nedělá nejlíp. A přitom by měla. V nedělním závodě je považován za jednoho z favoritů. A na svém kontě má už několik vítězství. Jeho premiérová účast na Mistrovství ČR 2010 skončila skvělým devátým místem. V roce 2011 byl osmým nejlepším závodníkem českého mistrovství a členem mezinárodního Rookie Teamu pro mladé talenty na Mistrovství světa v holandském Roermondu. V sezoně 2012 stál v čele kvalifikačních závodů. Loni už sáhl na bronz při Mistrovství ČR 2013 a nominaci na MS ve Stuttgartu.

„Která disciplína je vám nejbližší," pokračuju v otázkách i uskakování. „To, co se mi zrovna daří," směje se. „Každý rok je to něco jiného, letos je to řezání dvoumetrovou ruční pilou, loni to byla motorová pila. Nedá se říct, že by byl člověk zrovna specialista na jednu z disciplín. Vždycky jde některá líp. Záleží, jaké je dřevo, v jaké jsem kondici, jak se vyspím," dodává a do kmene vysekává kapsu. Pak do ní hbitě vrazí okované prkno vyskočí na něj a pokračuje k dalšímu záseku. Druhá kapsa a špalek se rozpadá na kusy.

V civilu je tenhle mistr strážníkem Městské policie Liberec. „Parťák se přijede podívat a ostatní tu budou pracovně, ale jen tak pro formu, tohle není fotbal, je to přátelský sport," dodává. Pak si navlékne podkolenky z ocelových kroužků a věnuje se další disciplíně. Slyším potlesk, to chlapi mezi sebou odměňují dalšího z nich.

Bližší informace k jednotlivým soutěžím se dočtete zde: http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/jested-laka-v-nedeli-na-souboje-nejlepsich-sportovnich-drevorubcu-20140530.html