Jak vypadá nejkrásnější svatební dort? Je čokoládový nebo plný oříšků, ovocný či kokosový. Připomíná květinu nebo je tradiční poschoďový.

Každý má svého favorita a každému chutná něco jiného. Teď se ale ukáže, jaký je skutečně Svatební dort roku 2013. Vůbec poprvé se totiž koná stejnojmenná soutěž, ve které usiluje o vítězství 45 amatérských i profesionálních kuchařů. Mezi nimi o postup do šestičlenného finále bojuje také pět zástupců z Libereckého kraje.

„Hlasující mají pestrý výběr. Kreativní zpracování dortů mě velmi příjemně překvapilo," uvedla pořadatelka soutěže Soňa Solařová. Kromě klasických kruhových dortů o přízeň hlasujících usiluje i dort v podobě housky nebo krabice, v soutěži je dokonce slaný dort.

Přihlášeni jsou zástupci různých skupin, profesionálové, které cukrářské řemeslo živí, amatéři pečící si pro radost doma i studenti odborných škol.

Soutěží amatéři i třeba studenti

Za Liberecký kraj bojuje o postup do finále 5 dortů.

Jejich autory jsou amatérská cukrářka Lucie Fürstová z Liberce, dva studenti odborné školy Tomáš Bárta a Kateřina Loudová z Lomnice nad Popelkou, zástupkyně turnovské cukrárny Hana Bradáčová a amatérská cukrářka z Turnova Barbora Štípková. „K pečení jsem se dostala úplnou náhodou, když jsem jednou zkusila udělat tiramisu a byl na něj obrovský ohlas, takže jsem se tomu začala věnovat více a péct dorty hlavně pro rodinu. Můj první svatební dort je právě ten samý, s kterým soutěžím v soutěži Svatební dort roku," říká Barbora Štípková, která si peče pro radost už tři roky.

Podobně se dala na pečení i Lucie Fürstová. Už jako malá slečna s radostí malovala a pekla perníčky a tato láska ji vydržela dodnes. A od prvního dortu pro své vlastní děti perníkového kolotoče, byl pak jen krůček k dalším. „Protože mám velmi náročné holčičky, zadání nebyla jednoduchá 3D drak chrlící oheň, princezna s drakem. Takže jsem začala hledat jak na to a nějak mne ten můj sladký koníček pohltil," vysvětluje liberecká soutěžící.

Dort pro kamarádku

Svůj první svatební dort vytvořila pro kamarádku. „Byl docela maličký a bílý s hezkou stuhou, motýlkem a květinami," vzpomíná Lucie Fürstová.

Turnovská soutěžící Hana Bradáčová je jedinou profesionální cukrářskou z našeho kraje. Jistě Turnované znají rodinný podnik Cukrárna U Janatů, který funguje už 22 let. Hana navázala na tradici svého dědečka a vyrábí zákusky a dorty dle tradičních receptur. Ten soutěžní tvořila na přání nevěsty, milovnice čokolády.

Tandem studentů, budoucích cukrářů, vyslala do soutěže Střední škola v Lomnici nad Popelkou. Kateřina Loudová představuje dort s výraznými oranžovými květy.

„Chtěla bych zaujmout jednoduchostí a čistou prací. Můj první svatební dort byl třípatrový s červenými růžemi, lístečky, ozdoben srdíčky," vzpomíná studentka Kateřina, jejíž cukrářskou specialitou jsou řezy Stracciatella, které jsou zajímavé svou chutí a lehkostí .

Její kolega ze školy, Tomáš Bárta, svůj soutěžní dort ozdobil záplavou cukrových růžových růží. „Už od mala jsem sledoval svoji maminku, která umí krásné dorty. Měli jsme rodinného přítele cukráře, ke kterému jsme často jezdili. Dorty jsou moje záliba. Chtěl bych zaujmout jednoduchou elegancí a třpytivými růžemi," vysvětluje Tomáš Bárta. Jeho specialitkou jsou šlehačkové lodě, podle receptu, který si přivezl z Itálie, kam jej vyslala škola na stáž.

Poslat některého ze soutěžících do finále může každý. Stačí hlasovat na internetových stránkách soutěže www.svatebnidortroku.cz nebo na facebookových stránkách soutěže. Hlasování potrvá do 24. února. Do finále postoupí 6 soutěžících. Ti se sejdou 2. března na veletrhu World of Beauty na výstavišti v Letňanech, kde se odehraje finálový boj. Na místě budou vyrábět svůj soutěžní dort. Podpořte své favority!