Soutěž v sekání trávy, ukažte se!

Višňová - Zvuk sekaček na trávu se v sobotu 21. května ponese okolím Višňové. Na louce U Malinů poblíž nádraží ČD totiž od deseti hodin dopoledne proběhne už potřetí netradiční soutěžní klání Ukaž, jak umíš sekat. Zúčastnit se může každý, kdo má doma starou ručně vedenou sekačku z Agrostroje Jičín. „Vedla nás k tomu určitá nostalgie k tomuto stroji a jeho bezbřehému využití, svého času to byl opravdu výborný výrobek," říká za pořadatele Tomáš Cýrus. Soutěžit se bude ve třech kategoriích: MF 70, Vari systém a Samo doma. Startovné je 100 Kč, účast je třeba potvrdit na e-mailu: tomas.cyrus@email.cz.

Do Národní galerie zdarma!

Praha - Už rok může mládež a studenti do 26 let navštěvovat Národní galerii zdarma. Možnost bezplatného vstupného potrvá pravděpodobně do konce letošního roku. „Mladá generace je pro Národní galerii jednou z priorit," říká generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Díky projektu s Komerční bankou se snaží lákat veřejnost na řadu doprovodných programů a vernisáží. Na vrcholu žebříčku návštěvnosti je Sbírka moderního a současného umění či sbírka českého středověkého umění.

8 000

Takovou sumu si odnesl v pondělí ráno zloděj z liberecké mateřské školky Motýlek. Neznámý pachatel, který se neštítil okrást nejmenší děti, se do budovy školky na sídlišti Broumovská vloupal oknem a odnesl si z kanceláře pokladničku s příspěvky od rodičů. Celková škoda se vyšplhala až k jedenácti tisícům. Oprava okna bude provozovatele stát asi tři tisíce korun.

17.20

V tolik vyráží první historický autobus dnes odpoledne na trase Liberec Vratislavice Jablonec. Autobusy budou kyvadlově jezdit téměř až do půlnoci v rámci Muzejní noci pod Ještědem. Program pro návštěvníky si připravila Oblastní galerie, Severočeské muzeum, iQLANDIE, vratislavické Automuzeum, Technické muzeum, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nebo Muzeum Českého ráje v Turnově.

Tisíce nových buků a jedlí

Liberecko - Přes 27 tisíc sazenic buků, dubů a jedlí za čtvrt miliónu korun obohatí druhovou skladbu obecních lesů na Liberecku. Celkem 9 obcí se zapojilo do projektu, jehož cílem je zvýšení rozmanitosti lesních porostů, která je nezbytná pro jejich dlouhodobou a zdravou existenci. Jedná se o Hrádek nad Nisou, Rynoltice, Bílý kostel, Kryštofovo údolí, Šimonovice, Dlouhý Most, Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Liberec. Náklady na výsadbu zaplatí z poloviny právě obce, zbytek jde z Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. „Výsadby budou probíhat formou takzvaných podsadeb, které směřují ke vzniku vertikálně strukturovaného lesa. To znamená, že vznikne les vícepatrový. Takové lesy jsou odolnější zejména proti poškození větrem," říká ředitel Nadace Ondřej Petrovský. S pomocí evropské dotace se v uplynulých třech letech vysadilo v Jizerských horách bezmála na 300 hektarech 84.000 sazenic původních dřevin malé duby, buky nebo jedle.

Policisté soutěžili o nejlepšího regulovčíka, řídili křižovatku

Ve středu dopoledne mohl některé liberecké řidiče překvapit policista řídící dopravu na křižovatce ulic Švermova, Jungmannova a Žitavská. Probíhala zde totiž soutěž v řízení dopravy, které se zúčastnili policisté z celého kraje. Nejlepším regulovčíkem se stal už potřetí Ota Uchytil. Soutěž byla testem i pro samotné řidiče. „Policisté neměli mnohdy snadnou situaci, neboť, jak se ukázalo v této soutěži, je stále mnoho řidičů, kteří pokyny řízení křižovatky policistou opravdu neznají nebo jsou si nejistí, a tím způsobují komplikace v dopravě, ohrožují tím ostatní řidiče a také ztěžují práci samotným policistům," vysvětlila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Soutěž se konala už po desáté a hodnoticí komise se zaměřila především na přesnost a srozumitelnost prováděných pokynů, zhodnocení bezpečnosti nebo na plynulost dopravy.