První cestující se budou moci svézt tramvají do Vratislavic nad Nisou v sobotu 14. listopadu ve 4.00 hodiny ráno. Původně se měla tramvaj rozjet 27. října.

Spoléhají na to, že přijde oteplení

„Vzhledem ke klimatickému šoku na Liberecku, kdy teploty během jednoho týdne klesly o 25 stupňů Celsia a stavbu zasypal sníh, jsme museli původní termín dokončení stavby posunout. Sněhová kalamita přerušila totiž práce na stavbě na více jak týden,“ uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku města Liberce Martina Poršová.

Jak zdůraznila, stavbaři nemohli za těchto nezvykle nízkých teplot dodržet technologické postupy a provádět tak například pokládky silničních i chodníkových obrub do betonových směsí, pokládky asfaltových směsí a ani třeba protahování kabelů.

„V tuto chvíli zhotovitel nezaručí, že by nedocházelo k poškození materiálu řádově za několik desítek milionů korun. Stavba může pokračovat tedy až po oteplení, které nastane na přelomu října a listopadu,“ poznamenala Martina Poršová. „Věříme, že cestující přijmou zprávu o zpoždění otevření trati s pochopením,“ doplnila.

Rekonstrukce úseku měla být podle původních plánů dokončena na konci září. Tramvaj v úseku z terminálu Fügnerova do Vratislavic nad Nisou se měla tedy rozjet 1. října. Kvůli technickým problémům, na které stavbaři během prací narazili, dopravní podnik posunul zprovoznění trati na 27. října. A nyní až na 14. listopadu.

Lidem, kteří spoj používají, se to moc nelíbí. Nejvíc si stěžují lidé ze sídliště v Zeleném údolí, kteří to mají na náhradní autobusovou dopravu mnohem dál, než předtím na tramvaj.

„Tramvaj nejezdí už od června. Je to hrozné. Na výluku si sice musíme zvykat skoro každý rok, ale přes letní prázdniny se to dá vydržet. Letos už výluka trvá příliš dlouho,“ řekla za obyvatele sídliště v Zeleném údolí Katarína Pavlů.

Náhradní autobus totiž nezajíždí do sídliště, jede z Vratislavic po Nové Rudě a odtud po silnici dolů podél Broumovské k bývalé Textilaně. „Bydlím u kolejí. Tramvaj jsme měli pod nosem. Takhle musím na náhradní autobus do kopce na Rudu nebo dolů až do Rochlice. Obojí je daleko,“ dodala.

Anketa: Dotýká se vás tramvajová výluka u zastávky Nová Ruda?

Petra Adamcová
36 let, Liberec
Ano, autobusy jsou málokdy bezbariérové a je to daleko na zastávku.

Zdeňka Dymohurská
55 let, Liberec
Vadí mi rozmezí mezi zastávkami od města až po Vratislavice Kostel.

Hana Heindorferová
38 let, Liberec
Moc často nejezdím, takže mi to vůbec nevadí.

Daniela Jindrová
29 let, Liberec
Vůbec mi to nevadí, tramvaj a autobus používám výjimečně.

Luboš Jína
67 let, Liberec
Teď mi to vyhovuje, mám to na zastávku blíž než obvykle.

ČTĚTE TAKÉ: