Někteří z nich ani v Liberci nežijí, a tak jim je fuk, že střed města vypadá tak trochu jako po vymření. Obzvlášť, když jej lemuje kráter na Perštýně.

Vysokými nájmy vyhnali noví vlastníci ze dvou hlavních tepen, Pražské a Moskevské, obchodníky, kteří se raději přesouvají do velkých nákupních center. Obchůdky se střídají jako na orloji, přibývá prázdných výkladních skříní a lidé jsou zmatení. Tam, kde byla dřív drogerie, sídlí třeba realitní kancelář nebo zlatnictví.

Podobně se ale vyprázdnila i vyšší patra budov. Před lety odtud noví majitelé vypudili regulované nájemníky. Věřili, že přebudováním bytů na kancelářské prostory vydělají majlant.

Rok se s rokem sešel, udeřila krize a hle, kolik kanceláří zeje prázdnotou! Možná by mnozí vlastníci nyní brali někdejší nájemníky zpět, protože, jak víme, lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. Středem města dnes lidé jenom procházejí, z náměstí dolů k Foru na terminál MHD a opačným směrem. Moc tady nenakupují, to raději jdou tam, kde mají víc krámků pod jednou střechou a ještě k nim mohou přijet autem.

Možná by šlo zaplnit domy službami kadeřnictvím, fitcentry, krejčovstvím a drobnými opravnami. Služby ale na drahý nájem nevydělají, majitelé by museli slevit. A kdyby ještě prázdné kanceláře přebudovali na byty s přijatelným nájmem, vrátili by se sem ti, kteří by do malých krámků chodili nakupovat. Do středu města by se vrátil život. Snad i s nějakým ziskem.

Článek o vylidňování centra města čtěte zde.