„Před pěti lety mi přítel k Vánocům koupil jako dárek sadu na nehty. Nechávala jsem si dělat manikúru u konkurence, ale nebyla jsem spokojená,“ vzpomněla Lenka Klosová.

Začala na sobě experimentovat a dalšími „pokusnými králíky“ se staly její kamarádky. Za jejich podpory a za podpory přítele se nakonec rozhodla dát výpověď ve stávající práci a založit si živnost. „Dva týdny po založení jsem zjistila, že jsem těhotná. Rozhodla jsem se u toho zůstat a jsem za to ráda. Původní přivýdělek během mateřské dovolené se změnil ve vášeň, která mě ohromně naplňuje“ řekla maminka tříleté holčičky.

Od samotné úpravy nehtů se postupně přesunula i ke školení, kdy se nejen sama učí novým věcem, ale zároveň sdílí své zkušenostmi s druhými. „Nedávno jsem se vrátila ze Slovenska ze soutěže a aktuálně se chystám jet školit kolegyně do Německa,“ nastínila budoucí plány.

Ověřit si svůj talent a zkusit štěstí se rozhodla na nehtařských soutěžích, o nichž se dozvěděla prostřednictvím sociálních sítí. „V Praze jsem skončila na prvním místě. V Bratislavě proběhla mezinárodní soutěž, kde se mi podařilo získat dvakrát druhé místo a jednou třetí,“ pochlubila se svými úspěchy Klosová.

A co všechno na takových soutěžích porota hodnotí? „Těch kritérií a témat je celá řada, od tvaru nehtu přes navrstvení materiálů až po lesklost a dostatečné vyčištění,“ přiblížila.

Úprava nehtů. | Video: Lenka Klosová

Nehty mohou sloužit i jako umělecké dílo. „Buď do soutěže posíláte profesionální fotografii modelky s udělanými nehty a porota pak vybírá vítězné snímky, nebo se soutěží na místě, kdy máte vymezený čas na to, abyste splnil dané téma. Čím je „nail art“ originálnější, tím lépe,“ upřesnila mladá nehtová designérka.

Zdobnost ustupuje

Manikúra se neustále posouvá dopředu, trendy určují zkušenější nehtařky. Aktuálně frčí spíše přirozenost, jednobarevné nehty či ombré. I zdobnost ustoupila. „Klientelu mám pestrou od osmnáctiletých slečen až po třiasedmdesátiletou dámu. Jsem raději, když mi nechají volnou ruku, ale jsem schopná držet se i jejich návrhu,“ řekla Lenka.

A čeho by ráda dosáhla v budoucnosti? „Dávám si vždy krátkodobé cíle. Ráda bych začala více školit i v Evropě, vybudovala si zde pověst. A založila si vlastní značku, vymyslela jeden či dva autorské tvary a nechala si je patentovat,“ uzavřela vyprávění Lenka Klosová.