Ani přes sychravé počasí neměly tuto sobotu nouzi jak o návštěvníky, tak o chovatele, kteří si na nich pořizují či prodávají exotické terarijní živočichy.

„Návštěva a zájem nás opět potěšily. Vzhledem k chladnému počasí ovšem nedorazili někteří z pravidelných účastníků, neboť pro jejich živé exponáty by za takových podmínek byla přeprava choulostivou záležitostí,“ uvedl Martin Rybář, který je jedním z organizátorů akce.

I tak ale toho bylo pořád hodně k vidění. Kromě akvarijních rybiček, šneků či pavouků se zájmu těšili zejména atraktivně zbarvení chameleoni, ještěři či plazi, z nichž tentokrát zaujala například amurská užovka. S mnoha zastoupenými exponáty se totiž návštěvník nesetká ani ve velké zoo.

V sále tak bylo stále plno. Chovatelé čile obchodovali a rodiče s dětmi zase využili příležitosti k poznání napříč svébytným světem fauny.

„Změna prostředí nám i zvířatům prospěla. Původně jsme trhy pořádali v České besedě, kde nám ale často dokonce odmítali vytopit sál. Tady máme prostředí nepoměrně kulturnější. Od přemístění burzy do Babylonu se nám dokonce zdvojnásobil počet návštěvníků i vystavovatelů. Sjíždí se k nám největší prodejci nejenom z Česka, ale i z Německa či Polska,“ pochvaloval si Martin Rybář.

Návštěvníci museli dbát pouze na jedinou věc. A to najít zdravý kompromis pro případné focení. Vůči němu byli totiž někteří vystavovatelé poněkud alergičtí. „V tomto případě je to ale na místě. Někteří živočichové totiž špatně snášejí blesky fotopřístrojů. Jeden z našich chovatelů má například krajtu zelenou, která na blesk reaguje dost agresivně. Ze svojí zdánlivě netečné pozice může za takových okolností nečekaně vystřelit a dotírajícího lovce záběru třeba i nepěkně pokousat,“ vysvětlil.

Organizátoři proto za tímto účelem vytvořili volný výběh určený právě pro focení, kde lze zvěčnit například nejkrásnější chameleony světa Furcifer Pardalis nebo třeba želvu ostruhatou, jednu z vůbec největších na světě, kterou odchovává plzeňská zoo. Na příštích trzích 19. března by pak měli být k vidění i mladý dikobraz a také skoro dvoumetrový varan skvrnitý, jemuž se familiérně přezdívá Béďa a jemuž tentokrát v návštěvě Liberce zabránily únorové mrazy.