Už je to jisté. Ředitelé 47 škol a školských zařízení v Libereckém kraji budou své posty obhajovat v konkurzech. Výklad novely školského zákona je ovšem nejednoznačný a nikdo neví, jestli je uspořádání konkurzů právo či povinnost zřizovatelů škol. Liberecký kraj se rozhodl výběrová řízení na ředitele uspořádat vyhne se tím prý pozdějším možným žalobám.

„Chceme mít jistotu, že se třeba nenajde nějaký učitel, který dostane výpověď a tu později napadne u soudu proto, že ji dostal od ředitele, který nebyl ve funkci v souladu se zákonem,“ argumentuje náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD).

„Nemáme k dispozici rozhodnutí soudu, jak zákon vykládat a proto se přizpůsobíme,“ dodává radní.

Konkurzy na ředitele proběhnou podle něj do konce letošního července ve dvou vlnách a nejlepší uchazeče z nich vzešlé následně ve funkci potvrdí rada kraje.

V konkurzu bude podle Radka Cikla rozhodovat nejen znalost legislativy a manažerské schopnosti, ale hlavně vize, kam by se měla škola dál ubírat. „Nečekáme, že správný ředitel je skvělým učitelem, ale protože šéfuje velkému podniku s mnoha zaměstnanci, také manažerem a vizionářem,“ vysvětluje Cikl.

V komisi, která bude schopnosti učitelů hodnotit, zasednou kromě něj a šéfa resortu hospodářského a regionálního rozvoje Příkaského ještě pedagogové z jiných škol a osobnosti z oboru.

Liberecký kraj zřizuje celkem 64 školských zařízení, z nichž je kromě 37 středních škol i několik základních a mateřských škol, dětských domovů, domov mládeže a pedagogickopsychologická poradna. Konkurzem by do 31. července mělo projít 46 ředitelů. Některé školy mají ale zřizovatele například města či obce. I jejich ředitelé by konkurzem měli projít. Celkem se jich v rámci Libereckého kraje odehraje přibližně 100.