Například zelený zákal nebo cukrovku. Na nové oční klinice v liberecké Rochlici ji letos jako novinku připravili ve čtvrtek 13. října u příležitosti Světového dne zraku.

„Jako v jiných oborech i v oční medicíně je naprosto zásadní prevence. To znamená, že zhruba po čtyřicítce by si měl člověk jednou ročně nechat změřit nitrooční tlak. Asi tak jako si necháme změřit krevní tlak. Pokud je nitrooční tlak dlouhodobě vysoký, může vést ke vzniku zeleného zákalu, stejně jako neléčená hypertenze může vést k mozkové příhodě,“ říká mi na úvod oční specialista, docent Jiří Korynta, který na rochlické poliklinice vede lékařský tým a pokračuje:

„Díky kvalitním přístrojům se dá problém odhalit velmi lehce a velmi přesně. A hlavně se s tím včas dá něco dělat, jinak bohužel i dnes směřujete ke slepotě,“ dodává.

Usedám k mašince zvané biorezonátor. Dozvídám se, že na rozdíl od jiných přístrojů měří nitrooční tlak mnohonásobně přesněji. „Nechci zabíhat do technických detailů, ale pokud to děláme jiným způsobem, musí pacient absolvovat další měření a různé přepočty, což u tohoto přístroje odpadá,“ vysvětluje primář Korynta. Právě rochlická klinika je zatím jediným pracovištěm u nás, které vyšetření na tomto typu přístroje nabízí. Podle pokynů se dívám do malého světelného bodu. Na několik sekund se dotkne mého oka. To ale, díky speciálnímu roztoku, necítím.

Během chvilky speciální přístroj vyhodnotí zhruba tisícovku měření. Výsledek je díky zprůměrování velkého počtu naměřených hodnot neuvěřitelně přesný. To je celé,“ vysvětluje sestřička Markéta Vrabcová, když očekávám nepříjemné „šťourání“ v oku. Odměnou je mi informace, že můj nitrooční tlak je v normě.

„Co je pravdy na tom, že přítomnost některých vnitřních chorob se projevuje právě na oku?“ ptám se na závěr. „Oko je jediný orgán, kde na sítnici můžeme vidět přímo cévní řečiště a hodnotit jeho stav. Takto lze rozpoznat hypertenzi, aterosklerózu, pokročilou cukrovku,“ vysvětluje primář Korynta, co všechno se dá z oka vyčíst.

„Vzestup hladiny krevního cukru vede u lidí kolem čtyřiceti let ke změně refrakce čočky, takže pokud někomu stoupne glykemie, často začne přechodně vidět dobře na blízko - celý jev je způsoben změnou hydratace oční čočky při vzestupu krevního cukru,“ popisuje lékař, co všechno jsou z vyšetření oka odborníci schopni vyčíst.

Mezitím se přesouvám k automatickému foropteru neboli optotesteru, abych si nechala změřit dioptrie. Čekám klasické zařízení, při kterém se nasazují různé typy obrub, ale technika dospěla neuvěřitelně daleko. Stačí několik pípnutí a dozvídám se překvapivé detaily. „Toto zařízení nám nesmírně pomáhá. Důležité je pro pacienty, kteří potřebují takzvaná multifokální čili víceohnisková skla,“ vysvětluje Korynta. Dozvídám se, že tento typ přístroje je zatím jediný v kraji.

Prohlídka trvala několik minut a hradí ji zdravotní pojišťovna. Závěrem mi nedá, abych se nezeptala na možnost lehkého přikrášlení formou operace očních víček, kterou tu také provádějí. Primář se sice netají, že je příznivcem přirozeného stárnutí, nicméně dodává:

„Pokud se k takovému zákroku rozhodnete, je nejvhodnější čas pro kosmetické operace právě teď na podzim či v zimě. U většiny lidí totiž čerstvě zhojené jizvy při opalování výrazněji pigmentují. Pokud nechcete mít jizvu patrnou několik let, pak je právě toto období ideální. Další možností je chránit novou kůži krémem s UV filtrem s vyšším faktorem,“ vysvětluje. Tento zákrok pojišťovny nehradí. U obou očí vyjde na pět až osm tisíc. Záleží na náročnosti výkonu.