Pohřby bez obřadu podle něj představují v současné době zhruba 30 procent ze všech uskutečněných. Přitom nejlevnější smuteční akt mohou lidé pořídit už od dvaceti tisíc korun.

„Němci nebo Rakušané vůbec nemohou pochopit, že máme pohřby bez obřadu. Je to naše česká specialita a taky ostuda. Na Moravě, kde žije víc katolíků, je situace lepší,“ zdůraznil Ladislav Kopal s tím, že u pohřební služby je možné si nyní už pohřeb předplatit. „Několik lidí už tak učinilo. Přijde k nám třeba babička, která se bojí, že skončí někde jako pes. Tak si raději pohřeb zaplatí dopředu,“ dodal.

Přibývá také nebožtíků, ke kterým se nikdo nehlásí a jež musí pohřbít na své náklady město Liberec. Jen za loňský rok za ně město dalo přes 533 tisíc korun. „Zatímco v roce 2007 město vypravilo 32 pohřbů a zaplatilo za ně 240 772 korun, vloni to bylo už 56 pohřbů. A Liberec přišly na 533 670 korun,“ vyčíslila tisková mluvčí magistrátu Pavlína Stránská.

Jak doplnila, pokud se po zemřelém objeví nějaký majetek, město se přihlásí do dědického řízení a někdy dostane část nákladů na pohřeb zpět. „V některých případech jsou pohřby následně uhrazeny státem,“ dodala.

Pohřeb je rituál, který patří podle Ladislava Kopala k životu. „Dřív jsme měli šest obřadů denně. Teď děláme průměrně dva,“ řekl.