„Jedná se o rekonstrukci pravého jízdního pásu ve směru od Liberce na Turnov, v úseku od podjezdu železniční trati Turnov – Liberec na konec mimoúrovňové křižovatky Paceřice v délce 3,8 km. Jedná se o úsek s častým výskytem dopravních nehod,“ upřesnila Martina Vápeníková, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které opravy provádějí.

Nebezpečnost úseku potvrdila i Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie, která úsek označila dokonce jako nejnebezpečnější na Liberecku, právě z pohledu nehodovosti. „Při nehodách, k nimž tady dochází, vznikají vysoké škody a také újmy na zdraví,“ informovala Liberecký deník Suchánková.

Právě probíhající rekonstrukce Ředitelství silnic a dálnic plánovalo, již v květnu letošního roku o ní hovořil Josef Jeníček, ředitel liberecké správy ŘSD. „Ke zvýšení bezpečnosti provozu přispěje především zvětšení dostředného příčného sklonu vozovky v levostranném oblouku a zrychlení odtoku dešťové vody z vozovky u železničního podjezdu. Nová obrusná vrstva vozovky bude samozřejmě mít lepší protismykové vlastnosti, než dosavadní kryt, který byl na konci své životnosti,“ poukazuje na aktivity směřující k vyšší bezpečnosti Martina Vápeníková.

Kromě toho doplnila, že se obnovuje dožitý kryt vozovky včetně ošetření mrazových trhlin, prodlužují se a doplňují svodidla a upravují ta stávající. „Rovněž se opravuje prostor podél stávající protihlukové stěny, odvodňovací rigoly a propustky,“ uvedla Vápeníková.

Černým pátkem byl pro řidiče 29. květen letošního roku, kdy na několika málo stech metrech popisovaného úseku během pár hodin došlo hned k šesti nehodám, přičemž u jedné z nich musel dokonce zasahovat vrtulník letecké záchranné služby. Ten transportoval zraněného hned z první bouračky toho dne do liberecké nemocnice s vážným poraněním hlavy.

„Osobní vůz jedoucí po silnici I/35 ve směru na Turnov vyjel pod Paceřickým kopcem ze silnice a skončil pod srázem na vedlejší cestě. V době příjezdu turnovských profesionálních hasičů seděl zraněný řidič v havarovaném voze. Hasiči pomohli záchranářům zdravotnické služby muže přeložit na nosítka, a poté zabezpečili vůz proti vzniku požáru,“ popsala první ranní zásah, po kterém ten den následovalo pět dalších, Iva Michalíčková, tisková mluvčí krajských hasičů.