„Dům byl v tak špatném stavu, že ohrožoval kolemjdoucí lidi. Stojí na hodně využívané ulici, po chodníku chodí i děti do školy a části, které z něj opadávaly, mohly i někomu ublížit. Sehnali jsme proto vlastníka a vyzvali ho ke zbourání domu," vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Dům už v minulosti dvakrát vyhořel, jeho statiku narušila i povodeň před dvěma lety a zkázu ještě dokonaly třeba bouřky posledních dní. Byl podmáčený a nestabilní.Včera ráno demoliční četa strhla jeho první patro, postupně pak bude rozebrán objekt celý.

Dům byl od roku 1964 kulturní památkou. „Objekt vznikl nejspíš někdy koncem 18. století, nelze to ale říci s přesností, protože chybí stavebně-historický průzkum. Dům je dokladem typické stavby Frýdlantska ze začátku 19. století," uvedl Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Liberci.

Protože ale nechal dům jeho vlastník natolik zchátrat a uvnitř už zbylo jen minimum věcí, které by stály za záchranu, bylo jeho prohlášení za kulturní památku zrušeno. „Souhlasili jsme s tím nejenom my, ale i další dotčené úřady. Stav domu byl totiž v současném stavu dlouhodobě neudržitelný. Stavba jeho repliky nebo záchrana by nebyla účelná," doplnil Petr Freiwillig.

Odborník z památkového ústavu však v souvislosti s demolicí tohoto domu upozornil na jiný případ z Frýdlantu, ze stejné ulice. „Přímo naproti stojí hodnotnější objekt, podstávkový dům s hrázděným patrem, přes 200 let starý. Není v památkové zóně a ani není chráněnou památkou. Jeho vlastník také chystá demolici, které nemůžeme bohužel nijak zabránit. Zničení tohoto domu bude podstatně větší ztráta," dodal Freiwillig.