Přejít silnici na řadě míst v Liberci je kolikrát o život. Například v ulici Sokolské u restaurace Ambiente by se přecházení mohlo přirovnat k ruské ruletě. Situaci má do konce roku vyřešit předělání přechodu.

„Tento přechod leží na frekventované komunikaci, kde je v jeho těsné blízkosti i autobusová zastávka. Když člověk vejde na přechod za autobusem, přijíždějící řidič  nemá šanci chodce vidět," popsal Lukáš Martin, náměstek liberecké primátorky.

Strach mají i místní

Strach z přecházení v těchto místech mají i samotní obyvatelé. „Přecházení silnice u Ambiente se raději vyhýbám. To si spíš zajdu kousek nahoru blíž k Šalďáku, kde jde lépe vidět. Už jsem párkrát viděla, jak právě tam dole u zastávky málem srazili chodce," řekla Jana Kloubová z Liberce.

Na nebezpečný přechod poukazuje i řidič meziměstského autobusu, který jezdí pravidelně na lince Liberec – Chrastava. „Tenhle přechod je opravdu velmi nebezpečný. Vždycky se děsím, když vidím děti z blízké „ZUŠky", jak dobíhají autobus, a i když se rozhlédnou, kolikrát je to opravdu o nervy, protože ta auta o ně vysloveně škrtají," podotýká řidič autobusu. Vzpomíná i na to, jak z důvodu velmi ošklivé srážky chodce s autem byla před několika lety zrušena výstupní zastávka Sokolská.

„Z našeho autobusu vystoupila paní ve středním věku, rozhlédla se, vstoupila do silnice a když vylezla zpoza autobusu, smetlo ji auto. Byla na místě mrtvá. Zastávku proto z důvodu bezpečnosti zrušili," vzpomíná řidič.

Do konce roku ji předělají

Do konce roku tuto zebru nechá město  předělat tak, aby přecházení nebylo rizikové. „Dopomůže tomu vyvýšení přechodu a další bezpečnostní prvky," dodal Martin.

Dalším nebezpečným místem pro přecházení, které získá novou podobu, je přechod za Malým divadlem v ulici Zhořelecká na křižovatce s ulicí Pavlovická. „Město Liberec vytipovalo právě tato dvě místa v rámci výzvy iniciativy „Bezpečný přechod", kterou vyhlásilo Ministerstvo dopravy se Státním fondem dopravní infrastruktury," doplnil náměstek Martin.

Odhadované náklady jsou na každý přechod přibližně jeden milion korun. Pro město se počítá s výdaji zhruba 100 tisíc korun na každý projekt. Zbytek pokryje dotace. V Liberci ale tímto místem nebezpečné přecházení nekončí. Další je například u Šaldova divadla směrem k radnici.

Jsou příliš dlouhé

Podle policie jsou oba přechody příliš dlouhé, a jsou proto velmi nebezpečné. Do budoucna zde postaví například ostrůvky, které mají zvýšit ochranu chodců. „To místo je opravdu špatné pro přecházení. Silnice je velmi široká a je tu i hustý provoz," míní Hana Loudová z Liberce.

Dalším místem, kde lidé často dávají v sázku svůj život, je na libereckém sídlišti Rochlice. „Když přijedu autobusem na zastávku Krejčího a chci si jít rovnou nakoupit, musím proběhnout dlouhou zebru  k protější zastávce. Přechod na druhou stranu k obchodu nebo benzínce ale chybí. Často tu vidím přebíhat i malé děti, které bydlí právě v nově postavených panelácích na protější straně," podotýká Václav Horák.

Chybějící přechod má vzniknout nejdéle do roku 2014. Nyní se zpracovává jeho projektová dokumentace.

ZA MALÝM DIVADLEM. Přes nebezpečný přechod chodí  studenti při cestě na internát i třeba fotbaloví fanoušci. Patří mezi  nejnebezpečnější. ZA MALÝM DIVADLEM. Přes nebezpečný přechod chodí  studenti při cestě na internát i třeba fotbaloví fanoušci. Patří mezi  nejnebezpečnější.
SOKOLSKÁ. Zpoza autobusu není vidět chodec. Přechod využívají hodně i děti, které dochází do blízké umělecké školy. SOKOLSKÁ. Zpoza autobusu není vidět chodec. Přechod využívají hodně i děti, které dochází do blízké umělecké školy.
PŘECHOD U RADNICE. Zebra je příliš dlouhá, stává se tak nebezpečnou třeba pro hůře pohyblivé nebo maminky s kočárky. PŘECHOD U RADNICE. Zebra je příliš dlouhá, stává se tak nebezpečnou třeba pro hůře pohyblivé nebo maminky s kočárky.