„V rámci naší krajské priority jsme otestovali na přítomnost esterů kyseliny ftalové, takzvaných ftalátů, náhodně vybrané tři druhy panenek. U panenky Dream Girl, Create fashion charm for children! byl zjištěn mnohonásobně překročený povolený limit,“ vysvětlila vedoucí oddělení předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS LK) Alena Machková.

Mezi nebezpečné výrobky patří i panenka Dream Girl, Create fashion charm for children!Mezi nebezpečné výrobky patří i panenka Dream Girl, Create fashion charm for children!Zdroj: KHS LK

Při dalších 35 šetřeních kontrolovali hygienici výskyt 121 výrobků vyhlášených jako nebezpečné v evropském systému nebezpečných výrobků RAPEX. U elektronických cigaret ověřovali při 6 kontrolách výskyt 5 druhů elektronických cigaret a náplní do nich a současně se zaměřili na správné značení a způsob jejich prodeje.

Za nevyhovující značení elektronických cigaret a za prodej kosmetických přípravků obsahujících zakázané látky a uložila KHS LK v prvním čtvrtletí letošního roku 24 pokut ve výši 77 tisíc korun.

Diamantový status péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou získala lékařka z Liberce.
Diamantové ocenění získala lékařka z Liberce, jela si pro něj až do Basileje

„Skutečnost, že se v tržní síti opakovaně setkáváme s výrobky, které hlavní hygienička vyhlásí jako nebezpečné, je bohužel přetrvávající velký problém. V průběhu naší kontroly je provozovatel sice z prodeje stáhne, ale při následné kontrole se s nimi často zase setkáváme. Jedná se zejména o parfémovanou kosmetiku, například toaletní vody, parfémy, sprchové gely, pěny na holení, šampóny, mýdla, barvy na vlasy a podobně,” vyjmenovala Machková.

“Běžní spotřebitelé mají možnost na našich webových stránkách nahlédnout do samostatné rubriky Nebezpečné výrobky, což považujeme za velmi užitečné pro získání varovné informace,“ doplnila.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Jak na samovyšetření prsu či resuscitaci ukázali veřejnosti v Turnově

Zdroj: Adéla Beranová