V davu dominovaly převážně matky se svými dětmi a těhotné ženy, protestovat však přišli i jejich mužské protějšky. Zástupci obyvatel Frýdlantska v průběhu demonstrace předali představitelům města také petici, která čítá přes tři tisíce podpisů.

„Je to hrozné, do Liberce to máme daleko a nechceme rodit v sanitkách,“ řekla Deníku jedna z protestujících frýdlantských žen, Zdena Švadlenková. Z transparentu, který nesla v ruce, křičel slogan: Frýdlantská porodnice, nejlepší v republice! „Budu rodit! Jsem z Andělky a do Liberce to mám 41 kilometrů,“ stálo na dalším transparentu.

Hlavním cílem demonstrace, kterou svolaly místní ženy, bylo upozornit právě na nebezpečí, které rodičkám hrozí při převozu do vzdálenější liberecké porodnice. Jedna z organizátorek demonstrace, frýdlantská porodní asistentka Jitka Killichová, považuje uzavření frýdlantské porodnice za krok, který porušuje práva žen a dětí.

„Nutit zdravé ženy rodit daleko od domova a odejmout jim možnost zůstat v blízkosti svého bydliště vnímám jako nehumánní a diskriminační,“ hlásala Jitka Killichová do davu, v jehož první řadě stálo několik dětí s nápisem: Neberte nám nemocnici, my jsme se tu narodily!

„My, zdravotníci sami, doporučujeme ženám, aby přijeli, až když je porod v běhu, až když jsou kontrakce pravidelné. Předčasná hospitalizace zdravých žen není vhodná, protože jim přináší stres, což narušuje spontánní průběh porodu,“ říká Killichová. „To se mají ženy svíjet v porodních bolestech při přejezdu přes Oldřichovské sedlo nebo přes Albrechtický kopec,“ ptala se Killichová plného náměstí. Odpovědí jí bylo hromové „ne“.

Podle jejího názoru v České republice neustále přibývá žen, které odmítají rodit ve velkých neosobních nemocnicích a raději volí velmi rizikový porod doma, což se setkává s ostrým nesouhlasem lékařů.

„Tak proč nezachováme právě malé porodnice a nenabízíme v nich péči ušitou na míru. V tomto směru naše porodnice nemusí vymýšlet nic nového, protože právě tak pracuje, což je také důvod, proč není finančně ztrátová a je mezi matkami velmi oblíbená,“ poznamenala Jitka Killichová, která zároveň zpochybnila oficiální důvod konce frýdlantské nemocnice, kterým je nedostatek dětských lékařů.

„To je pouze zástupný problém. Všichni víme, že ministerstvo zdravotnictví vehementně prosazuje rušení malých porodnic na území celého státu s tím, že jsou neefektivní a málo bezpečné, a tak stanovilo minimální počty porodů. Vše směřuje k tomu, že budoucnost českého porodnictví se má ubírat jen jedním směrem, a to k centralizaci všech rodiček do velkých porodnic. To je absurdní a pro nás nepřijatelné,“ doplnila mluvčí frýdlantských žen.

Se zajímavou teorií poté přišel zástupce petentů, občan frýdlantského výběžku Rudolf Lojec. Podle jeho názoru by zrušení frýdlantské nemocnice mohlo být v zájmu Krajské nemocnice v Liberci. „Za vším by mohla být snaha liberecké nemocnice získat grant, pro jehož získání je podmínkou navýšení počtu porodů. Ty frýdlantské by se jim mohly hodit. A zdá se, že právě přišel moment, kdy se náramně hodí,“ uvedl Lojec a naznačil, že za uzavřením porodnice mohou být důvody, které jsou veřejnosti zatajovány.

To však odmítl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Podle něj i ostatních politiků, kteří na včerejší demonstraci vystoupili, je za koncem místní porodnice pouze celorepublikový problém s nedostatkem dětských lékařů.

„Nejsme jediní. Osud frýdlantské porodnice sdílí Vrchlabí, Žatec, Louny a další malé porodnice,“ podotkl starosta s tím, že ukončení provozu se podařilo už loni zvrátit až na poslední chvíli. Zároveň Dan Ramzer připomněl, že o porodnici nerozhoduje město, které není zřízovatelem frýdlantské nemocnice.

Místostarosta a zároveň dětský lékař, který v porodnice pracuje již dvacet let, Miloslav Ferles, popsal demonstrantům peripetie, které prožíval v posledním roce při neúspěšném shánění dětského lékaře.

„Že o porodnici přijdeme je mi nesmírně líto, beru to jako svou osobní i profesní prohru. O problematiku pediatrů se zajímám dlouho a tušil jsem, že takhle dopadneme. Posledních osm let jsme tam sloužili ve třech, letos bohužel jeden z kolegů skončil a ve dvou se to dlouhodobě zvládnout nedá. Taková péče je navíc velmi nebezpečná pro zdraví novorozenců. Není to ničí rozhodnutí, zavřením porodnice nikdo nic nezíská,“ řekl frýdlantským jejich místostarosta.

To, že se porodnice ruší výhradně kvůli nedostatku dětských lékařů, potvrdil také starosta obce Heřmanice a předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný, který byl hlavním iniciátorem petice.

„Starostové frýdlantského výběžku nesouhlasí s koncem porodnice a jsou s vámi na jedné lodi. Bohužel nedostatek pediatrů se zdá v současné době jako velký problém. Z letošních absolventů medicíny jich 60 procent odchází do zahraničí nebo do farmaceutických firem. Je to špatně nastavený systém. Budeme tlačit na zákonodárce, aby se s tím něco udělalo,“ slíbil protestujícím Vladimír Stříbrný.

Podle frýdlantských žen je včerejší protestní akce pouze začátkem jejich boje za záchranu místní nemocnice. „Pokud naše námitky nebudou vyslyšeny, jsme připraveni spojit se s podobně postiženými oblastmi z celé republiky a uspořádat velkou demonstraci přímo před sídlem ministerstva v Praze,“ konstatovala jedna z organizátorek protestu Marie Severýnová z Frýdlantu.

„Porodnický systém naší země nařizuje přítomnost atestovaných pediatrů u porodu, ale přitom je neumí vyprodukovat. Další zádrhel je v tom, že z veřejně prospěšných zdravotnických zařízení se stávají soukromé společnosti, které samy a jen s ohledem na svůj zisk rozhodují o tom, jak prostor v nemocnicích využijí. Dokud se takové věci dějí, není šance na zlepšení. Stávající ministerstvo zdravotnictví podobné problémy vůbec neřeší. Důrazně proto protestujeme proti životu v zemi, ve které není brán ohled na základní potřeby žen a dětí a která i ty nejběžnější věci činí stále složitějšími a odlidštěnými,“ dodala Marie Severýnová.

Porodnici podporují známé osobnosti

Bylo pro nás velmi důležité, v jakém prostředí přivedeme děti na svět. Prostředí a přátelská atmosféra pro nás hrály významnou roli, a přestože mnozí v té době stále ještě považovali takový porod za tzv. alternativní, my jsme jej chápali jako samozřejmý a přirozený.

Mě jako ženu, laktační poradkyni i budoucí dulu velmi mrzí, že porodnice, které u nás nabízejí možnost volby, možnost prožít porod přirozeně, v klidu, bez léků a přílišného zasahování do průběhu, se zavírají. Je s podivem, že není brán zřetel nad stále se zvyšující nespokojeností s tradičními porody.

Budoucím maminkám bychom měli umožnit porodit dítě v prostředí, které ony považují za nejpřirozenější, a respektovat tuto jejich volbu. K tomu ale potřebují mít možnost výběru. Připojujeme se proto s manželem k protestům za zachování frýdlantské porodnice, ale i jiných menších porodnic, a podporujeme vznik porodních domů.

Veronika a Michal Vieweghovi