Podle ředitele domova Jana Gabriela přijde měsíčně na návštěvu asi 900 lidí. „Je to podobné číslo, které evidujeme za běžného režimu. V současné době je ale největším problémem náročná administrativa. Vím, že některá zařízení se proto povolení návštěv vyhýbají, to já ale nechci. Každý týden řešíme na poradě, jak sem dostat co nejvíce lidí. Klientům chybí kontakt s příbuznými a potřebují ho,“ řekl Deníku Gabriel. Dodal, že návštěvníci musí doložit písemné potvrzení, že byli očkováni, prodělali covid-19 nebo že mají vlastní negativní test, který není starší než 72 hodin. 

„My pak musíme dokument ofotit a založit k dokumentaci návštěv a zadat návštěvy do systému Ministerstva zdravotnictví k případnému dohledání kontaktů v případě, kdyby se nákaza opět objevila,“ vysvětlil ředitel Domu seniorů.

Podle něj se i z těchto důvodů rozhodli systém návštěv neměnit, i když se pandemická situace zlepšuje. „Rozjeli jsme proto i aktivity pro klienty přímo v domově, kteří si je po dlouhé době začínají užívat,“ uvedl Gabriel, který prý dělá vše proto, aby se koronavirus do zařízení nevrátil.

V minulosti totiž virus domov na Františkově, kde žije asi 200 seniorů, těžce zasáhl. Onemocnělo tam přes sto klientů a zaměstnanců a několik z nich zemřelo. O tom, jak probíhaly návštěvy, nedávno pro Deník promluvily pečovatelky Radka Burdová a Jaroslava Antoniová. Obě se pohybovaly v „epicentru“ nákazy na covidovém patře. „Osobně jsem zažila tři emočně velmi vypjaté situace. Večer jsem seniorovi zprostředkovala videohovor s rodinou. Pán si s ní povídal, ujídal cukroví od neteře a popřáli si krásný večer. Ráno při kontrole hygieny jsem zjistila, že pán zemřel,“ popsala Antoniová, která v zařízení pracuje už sedm let.

Za hodinu může být všechno jinak

Obdobně dopadl i případ další klientky, která byla usměvavá, spokojená po svačině a o dvě hodiny později se začal ozývat z jejího pokoje neskutečný sípot a seniorka svůj boj o život nezvládla. „Nemoc má hrozný zvrat. V jednu chvíli si s člověkem povídáte a za hodinu může být všechno jinak. V tom je její zákeřnost,“ zdůraznila Burdová.

V domově důchodů v Jindřichovicích pod Smrkem si pravidla pro návštěvy také stanovili už v minulém roce a od té doby se jich drží. „Omezení návštěv musí být smysluplná. Jelikož nemáme zase tolik klientů a navíc jsou umístěni ve třech budovách, tak s návštěvami nemáme problém. Námi stanovená pravidla fungují. Každý den přijdou tři až čtyři návštěvy,“ popsala ředitelka jindřichovického domova důchodců Karla Salabová.

Návštěvy tam povolují pouze ve venkovním areálu, se splněnými podmínkami uvnitř budovy nebo přes balkóny jednotlivých vil, kde zdejší klienti bydlí. Na venkovní návštěvu může přijít neomezený počet osob, a to včetně dětí. Všichni ale musí mít respirátor FFP2. „Žádáme všechny návštěvníky, aby se nahlásili. Pokud probíhá návštěva v areálu domova, tak všechny testujeme,“ dodala Salabová.

Podle starosty Jindřichovic pod Smrkem přítomnost seniorů kultivovala i chování lidí v obci. „Většina práceschopných žen pracuje v našem domově důchodců, kde ta ochranná opatření začala platit mnohem dříve. Když byla chřipka, tak všichni chodili s rouškami. Máme celkem tři budovy, ve kterých senioři bydlí, takže opatrní musíme být všichni. Snažíme se dopady pandemie snižovat, neriskovat, ale zároveň žít. Respektujeme lidi, kteří mají strach, a snažíme se, aby se nemuseli bát,“ uvedl starosta Pavel Novotný.