Vláda navíc stanovila několik podmínek. Návštěvník bude muset mít nasazen minimálně respirátor třídy FFP2 bez výdechového ventilu. Při příchodu bude nutné doložit maximálně 48 hodin starý negativní test na covid-19 nebo doklad o prodělání infekce v posledních 90 dnech. Testovat návštěvy antigenními testy by podle Maláčové mohli i zaměstnanci samotných domovů, přičemž by jim stát práci i testy následně uhradil.

„Na jednu stranu možnost návštěv vítáme. Klienti už jednoznačně potřebují vidět své blízké. Nicméně to přináší i obrovskou organizační zátěž,“ nastínil svůj postoj ředitel Domu seniorů Františkov v Liberci Jan Gabriel.

Kvůli testování každého návštěvníka budou muset vyčlenit zdravotní sestru, která u toho bude přítomná, a zároveň plánují nastavit systém objednávání návštěv. „Předběžně počítáme s jedním návštěvníkem na klienta s tím, aby na daném oddělení byla maximálně jedna návštěva. Chceme se vyhnout roji lidí a minimalizovat riziko přenosu, ať už covidu-19 či chřipky,“ dodal Gabriel. Prvořadým úkolem nadále podle něj zůstává zajištění bezpečnosti místních obyvatel.

Obtížnost situace si uvědomuje i ředitel Domova důchodců Český Dub Radim Pochop. Podle něj trvá odloučení dlouho, nicméně situace z hlediska nákazy koronavirem není tak dobrá jako například v letních měsících. „Zatím je tu hodně neznámých, aktuálně řešíme systémové zatížení,“ řekl Pochop.

V domově plánují stanovit pravidla pro návštěvy, zajistit testovací místnost a provést další potřebné úkony, aby znovuotevření mohlo proběhnout rozumnou cestou.

„Stále není vyřešena řada otázek, ať už se týkají zaplacení testovacích sad a práce zdravotnického personálu či evidence testů v případě použití centrálně dodaných sad. Je potřeba si tyto provozní věci vyjasnit s ministerstvem práce a sociálních věcí,“ poznamenal náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

V domovech seniorů v Libereckém kraji probíhaly návštěvy i v minulosti, pokud se jednalo o klienty v terminálním stádiu nebo ty, kterým možnost setkání s blízkými pomohlo zlepšit psychický stav.

Jan Gabriel
Seniorům zoufale chybí osobní kontakt, říká ředitel domova seniorů v Liberci

Velmi přísné podmínky návštěv seniorů nastavuje například litoměřická farní charita, která provozuje Domov na Dómském pahorku a Domov svaté Zdislavy. „O víkendech a svátcích to rozhodně nepřipustíme, protože tu máme omezený počet zdravotních sester a personálu, který by se mohl návštěvám věnovat a kontrolovat je. Budeme mít vyčleněné jen určité hodiny ve všedních dnech,“ sdělila ředitelka Karolína Wankovská.

Podle ní také není jasné, jak by mělo testování návštěvníků probíhat. Zařízení totiž zatím nesmí pro tento účel použít antigenní testy, které má k dispozici od pojišťoven. „Pokud nám vláda povolí používat stávající testy, budeme používat je, což by bylo nejjednodušší. Další možností je, že si příchozí přinesou vlastní potvrzení o negativním testu nebo o prodělaném covidu. V případě, že si budeme muset pořídit vlastní testy, budou si je návštěvy platit,“ nastínila.

V Libereckém kraji žádná nová ohniska nepřibývají a nadále pokračuje klesající trend počtu nakažených. „Zasažení rizikové seniorské populace je podílově 15,4 %, což se pohybuje mírně pod republikovým průměrem,“ podotkl ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

Ke včerejšímu dni zemřelo v kraji 276 lidí nakažených koronavirem. Jedná se o nejnižší úmrtnost v celé České republice.