Málokdo z laických návštěvníků mezinárodní výstavy v libereckém Koloseu věřil, že robot v životní velikosti váží stěží pár deka. Zdání ovšem klame a postava Terminátora byla skutečně vystřižená a slepená z papíru.

„Může za to operace nohou,“ směje se autor robota a účastník výstavy Jan Stolín, který do Liberce přijel z Náchoda. „Musel jsem zůstat doma a neměl jsem co dělat, tak jsem jej začal vystřihovat,“ vysvětluje.

Už ale začátek procesu byl náročný. Původní model japonského návrháře byl totiž mnohem menší. „Kamarád mi jej v tiskárně musel jeden a půl krát zvětšit. Takže z původních A4 bylo 170 stránek stránek A3,“ pokračuje modelář. Pak už následovaly tři měsíce intenzivního stříhání a lepení. Výsledný efekt pak vznikl natřením stříbřenkou. Aby iluze byla dokonalá, nechybí ani červené svítící oči a kulomet, rovněž celý z papíru. „Jen ty náboje jsem koupil v obchodu s karnevalovými kostýmy,“ upozorňuje Stolín. Zatím je to největší model, který jsem vyrobil,“ poznamenává modelář, kterého „lepení“ polapilo už v deseti letech. „První model byl samozřejmě z Abíčka“, dodává na rozloučenou a my se vídáváme na obchůzku výstavy. Letos je k vidění několik set modelů. Vybrat mezi všemi těmi hrady, zámky, vlaky, auty, letadly nebo raketami ten nejlepší kousek je nemožné. Za preciznost a trpělivost by zasloužil cenu každý účastník.