S dvaatřiceti miliony, které se v rezervě nacházejí, však Rada kraje počítá pro úhradu zdravotnických poplatků, které kraj začal prvního února platit za pacienty.

Podle zastupitele za ODS a předkladatele návrhu Radima Ziky by Fond podpory nezaměstnanosti pomohl lidem, kteří se dnes kvůli ekonomické krizi nacházejí ve složité životní situaci. „Liberecký kraj je kromě turistiky typickým průmyslovým krajem a stovky, nebo spíše tisíce lidí, zde přicházejí o práci. Náš návrh se týkal všech obyvatelů kraje, kteří jsou ekonomickou krizí ohroženi, proto nám toto využití peněz přišlo vhodnější než na poplatky,“ řekl Deníku Radim Zika.

Návrh v krajském zastupitelstvu neprošel jen těsně, pro hlasovalo jednadvacet zastupitelů, k jeho prosazení však bylo potřeba o dva hlasy více. Zřízení fondu podpořila kromě ODS další opoziční strana Starostové pro Liberecký kraj. „Pro náš návrh hlasovala také statutární zástupkyně hejtmana Lidie Vajnerová a sociálně demokratický zastupitel pan Valdman,“ doplnil Zika.

Jak dále uvedl, fond by nefungoval na principu rozdávání peněz, ale formou půjček. Podle Ziky by to navíc bylo za podmínek, které by určila Rada kraje. „Sociálním demokratům jsme vlastně nabízeli ojedinělou možnost rozhodnout, jakým způsobem ty peníze budou poskytovány, a komu,“ vysvětlil Radim Zika s tím, že opozice považuje za úspěch už jen to, že se jí podařilo návrh dostat do programu zastupitelstva.

Rada kraje už dříve deklarovala, že rozpočtovou rezervu chce použít na poplatky. O přesunu peněz z rezervy do kapitoly zdravotnictví však ještě bude v březnu rozhodovat krajské zastupitelstvo. Jak Radim Zika předeslal, nepochybuje, že sociální demokraté v dohledné době přijdou s vlastním návrhem pomoci občanům zasaženým krizí.

Lidí, kteří budou potřebovat pomoc, bude letos pochopitelně přibývat. Odborníci předpokládají, že míra nezaměstnanosti bude minimálně v prvním čtvrtletí výrazně stoupat. „Jsou to zatím jen odhady. Podle nich by nám však za první tři měsíce mohlo v kraji přibýt ještě asi šestnáct set nezaměstnaných osob,“ odhadovala na konci minulého roku budoucí vývoj ředitelka libereckého Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Jak se situace bude doopravdy vyvíjet, se však odborníkům velmi špatně odhaduje, před půl rokem nebyli ani profesionální prognostici schopni předpovědět současnou celosvětovou finanční krizi.