Dav lidí, natěšených vrhnout jako první se mezi regály nového hypermarketu Český sen, před tržnicí u libereckého Tržního náměstí v den jejího otevření rozhodně nestál. Naopak. Do tržnice s domácími zemědělskými produkty zavítalo minulý pátek jen několik návštěvníků, z toho polovina se přišla jen podívat.

Přitom Liberečané po zavření zavedené tržnice v bývalých divadelních dílnách u říčky Nisy vyjadřovali přání, aby trh s domácím ovocem, zeleninou, květinami a dalším zbožím našel stálé místo. „Bylo by dobře, kdyby tržnice našla stálé místo pokud možno někde ve středu města,“ řekla před časem důchodkyně Helena Růžičková z Liberce.

Její přání se snad vyplnilo, ale zájem lidí tomu zatím neodpovídá. „Ze zájmu lidí jsem trochu v rozpacích. Jezdím prodávat do Liberce už třicet let, pamatuji všechny dřívější tržnice a bývalo to lepší,“ posteskla si stánkařka Jaroslava Ortbauerová z Litoměřicka.

Za vlažný zájem o nákup v nové tržnici může možná slabá propagace nebo i fakt, že trhy se zeleninou a květinami se v minulosti několikrát stěhovaly a lidé nejsou naučení chodit za nimi na jedno místo. „Ale pokud to bude jediná tržnice ve městě, tak se sem Liberečané naučí časem chodit. Zvyknou si,“ míní obchodnice.

Tržnici obnoví letos v Semilech

V podobný návrat starých časů věří i v devítitisícových Semilech, kde otevření tržnice s místními potravinářskými produkty plánují na červen. „Máme vytipovaná dvě místa. V červnu bychom tržnici otevřeli u autobusového nádraží, kde jsme před časem zakoupili pozemky, po dokončení rekonstrukce náměstí by se trhy přesunuly sem,“ uvádí starosta Semil Jan Farský, který je také zastáncem tržišť s bioprodukty.

Rekonstrukce semilského Riegrova náměstí začne v květnu a potrvá až do podzimu. Semily jsou městem supermarketů. Ke čtyřem stávajícím nyní přibývá pátý. Pokud však chtějí lidé koupit třeba jablka, musí se spokojit s těmi z Itálie, rajčaty z Chile nebo bramborami ze Slovenska. To by se mělo s příchodem tržiště změnit.

„Cena v dnešní době zvítězila nad chutí, pro cenu se opustila kvalita. Do svého auta bychom tak nekvalitní benzín, jako do sebe cpeme nekvalitní potraviny, nikdy nedali. Ale auto zaškytá a chcípne, zatímco lidem je pak špatně. Proto si myslím, že budou všichni překvapeni, jak čerstvé produkty vypěstované u nás vlastně chutnají,“ tvrdí starosta. Otevřením tržiště by se lidem dala možnost koupit si čerstvější a kvalitnější potraviny za levnější ceny. „Také to pomůže místní ekonomice a podpoří to místní zemědělce,“ dodává Farský.

Zelí z Vysokého, jablka ze Žernova

Zákazníci semilské tržnice se dovědí, odkud přesně nabízené zboží pochází. „Dozvíte se, že jde o brambor z Roprachtic, zelí z Vysokého nebo o jablko z Žernova. Dostanete potraviny s tváří. Budete mít kontakt se zdrojem a uvidíte, kdo vám co prodává,“ argumentuje starosta.

Podle jeho slov dnes zelenina ze supermarketu nechutná tak, jako ze zahrádky. Platí to pro rajčata, mrkev, česnek a další plodiny. Tržiště by právě takovou zeleninu nabídlo.

O tom, jak bude tržiště u lidí úspěšné, bude záležet také na zájmu samotných zemědělců. Tři již přislíbili svoji účast, s dalšími starosta jedná. Pokud to povolí úřady, mohlo by se na trhu prodávat i maso a masné výrobky.