Jak to celé začalo? Muzikant Vojtěch Gruncl si chtěl pořídit domů kvůli výrobě kytarových efektů malou frézku. Aby mu tenhle nemalý zásah do společného rozpočtu doma prošel, obzvlášť v době před svatbou, přišel s tím, že na ní může vyrobit pro svou nastávající třeba i dřevěné náušnice.

„Protože jsem v té době měla jako nevěsta vysněné náušnice v docela konkrétní podobě, které jsem ale nemohla sehnat, trefil do černého. Frézku si objednal, sehnal vhodné dřevo a já mezitím začala shánět bižuterní komponenty a minerály, které jsem chtěla do náušnic zakomponovat,“ vylíčila se smíchem Lucie Grunclová.

Následoval návrh vysněných náušnic, který Vojtěch vymodeloval ve 3D programu a pak vyfrézoval, vybrousil, ošetřil voskem a vyvrtal otvory. Lucie nalepila do bižuterního lůžka minerál a kroužkem spojila s dřevěným komponentem. „Z výsledku jsme byli oba nadšení a okamžitě jsme věděli, že takové náušnice chceme nabídnout dál,“ zdůraznil Gruncl.

Zpěvák Timmy White natočil videoklip v libereckém divadle.
Krásné kulisy. Zpěvák Timmy White natočil videoklip v libereckém divadle

Aktuálně tvoří šest modelů, které pojmenovávají po různých ženských hrdinkách, ať už reálných či fiktivních. Po ženách, které musely překonat vlastní strachy, pomáhaly druhým, bojovaly vůči předsudkům a byly své. Inspirací se tak stala česká zpěvačka Hana Zagorová, Lenka Láskorádová ze světa Harryho Pottera, Locika z animovaného filmu Na vlásku, Merida z animovaného filmu Rebelka, elfka Arwen z Pána prstenů a bojovnice Brienne z knižní série Hry o trůny. „Tvoříme pro všechny rozáry, co mají kapsy plné kaštanů, pusu od borůvek a ve vlasech jehličí. Když si představím naši typickou zákaznici, je to ve zkratce žena či dívka, která miluje les a přírodu vůbec a je pro ni důležitá svoboda,“ podotkla Grunclová. Jí samotné babička říkala rozára, když byla rozcuchaná, a to označení se jí zalíbilo.

Tvůrce v tuto chvíli zájemci najdou pouze na Instagramu pod přezdívkou @onosetosamoseto. Pojmenování Onoseto Samoseto Lucii prostě jednou napadlo. „Je to ustálené slovní spojení, které každý zná, v každém něco vyvolá,“ podotkla. „Navíc jde dlouhý název proti všem zažitým radám a zároveň je zapamatovatelný. Což samo o sobě, myslím, vystihuje i nás dva,“ dodala. Za šperkaře se oba nepovažují, náušnice vyrábějí metodou pokus-omyl.

Do budoucna plánují i vlastní webové stránky s e-shopem, aby usnadnili objednávky a nákup. Mají za sebou jednu účast na regionální akci Tatrhy a několik párů náušnic nabízejí k prodeji v designovém obchůdku Hrst v Moskevské ulici v Liberci. Rozhodně nechtějí, aby se z ruční výroby stala práce na plný úvazek. „Oba dva nesnášíme stereotyp, máme pořád hlavy plné nápadů a různých zájmů. Ale možná by bylo fajn mít postupně tolik objednávek, abychom mohli přesunout ponk z chodby našeho bytu do opravdové dílny,“ uzavřeli vyprávění manželé.