Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naučná stezka ukáže, jak se vyrábí pitná voda

Liberec - Naučnou stezku věnovanou vodárenství, konkrétně výrobě pitné vody, připravila v areálu úpravny vody Bedřichov Severočeská vodárenská společnost (SVS). Na dvanácti cedulích se mohou návštěvníci vodárny i okolní přírody dozvědět více o procesu přeměny surové vody ve vodu pitnou. Jedná se o první projekt tohoto typu v regionu.

26.8.2008
SDÍLEJ:

Naučná stezka vznikla v areálu úpravny pitné vody v Bedřichově.Foto: Deník/Petr Šimr

„Jde o první naučnou stezku SVS v rámci Libereckého kraje. Pro umístění naučných panelů věnovaných výrobě pitné vody nebo čištění odpadních vod zpravidla využíváme existující cyklostezky nebo turistické trasy v okolí našich vodárenských objektů. Tentokrát je naučná stezka umístěná podél oplocení areálu úpravny vody,“ uvedl Petr Skokan, předseda představenstva SVS.

Panely s informacemi mají informovat všechny návštěvníky lesa. „Cedule ukazují jednotlivé procesy, kdy se ze surové vody z vodní nádrže stává pitná voda,“ vysvětlila Dagmar Haltmarová, tisková mluvčí SVS.

Dvanáct stojanů s tématikou výroby pitné vody je umístěno podél oplocení areálu úpravny vody Bedřichov, která zásobuje pitnou vodou Liberec. Jsou v oboustranném provedení, takže jsou čitelné jak pro kolemjdoucí turisty, tak zevnitř pro návštěvníky úpravny vody. To se zdá na první pohled velmi šikovné.

Horší je ovšem samotné umístění cedulí. Jak redaktoři Deníku přímo v terénu zjistili, cedule s informacemi jso těžko přístupné a velmi nenápadné, takže si jich kolemjdoucí lidé nemusejí vůbec všimnout. Kdo se chce k cedulím podívat, musí překonat strouhu a vylézt na mez. Tady se může na cedule podívat, ale jen přes plot. Kolem stezky je vysekaná tráva a kdo chce, může se k informacím dostat. Prostor stezky ale rozhodně není ideálně vyřešen.

Ne zcela perfektní umístění informačních panelů připouští i společnost SVS. „Bohužel se nám nepodařilo jiné umístění tak, aby byla stezka na našem pozemku. Původní záměr byl jiný, ale museli jsme brát ohled na to, že v okolí stezky je chráněná krajinná oblast,“ vysvětlila Dagmar Haltmarová.

Příroda je v tomto případě na prvním místě. Proto SVS zvolila takové umístění panelů naučné stezky podél oplocení v rámci areálu úpravny vody, které skutečně nijak nenarušuje prostor CHKO Jizerské hory.

Autor: Šárka Škapiková

26.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení