Filmaři žijí příběhem obou přátel už řadu měsíců. Jejich snahou je totiž podle producenta Oldřicha Beránka ztvárnit příběh o průkopnících lyžování co nejvěrohodněji. „Studiem dobových materiálů se podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě. I když samotné setkání Hanče a Vrbaty u Harrachových kamenů zůstane asi navždy zahaleno tajemstvím,“ připomněl producent osudové rozhodnutí Vrbaty pomoci svému příteli uprostřed vánice.

Hlavními hrdiny ale nebudou jen oba přátelé, scénář se soustředí i na třetího aktéra tragédie německého sportovce Emericha Ratha, který se pokusil promrzlého Hanče zachránit. „Byl to právě on, kdo druhý den na osudné místo zatloukl dřevěný kříž na památku svých českých přátelsportovců,“ dodal Beránek s tím, že postava německého lyžaře je zároveň nositelem dalšího motivu filmu, kterým jsou vypjaté česko-německé vztahy v horské oblasti. „Po sto let byl tento příběh různě překrucován, aby vyhovoval společenské a politické situaci. Tento film jej chce zbavit dobových nánosů,“ vysvětlil Beránek.

HANČE ZAHRAJE HÁDEK, VRBATA JE NEJASNÝ

Snímek by se tak měl odlišovat od jeho předchůdce, kterého v roce 1956 natočil pod názvem Synové hor režisér Čeněk Duba a kde si dokonce zahrál i samotný Rath.

V připravovaném filmu si hlavního hrdinu, Bohumila Hanče, zahraje Kryštof Hádek. Postavu jeho německého přítele Emericha ztvární v mladších letech Marek Adamczyk, jako starého pak Oldřich Kaiser. „Postava Vrbaty ještě není obsazená,“ dodal producent, podle kterého je film momentálně ve fázi shánění peněz. „Financování musíme dokončit letos, bez toho nemůže začít natáčení,“ dodal producent. Jedním z přispěvatelů je i Liberecký kraj, který na projekt vyčlenil 400 tisíc korun.

Snímek o Hančovi a Vrbatovi není jediným filmovým projektem, který se rozhodl Liberecký kraj finančně podpořit. Částka 200 tisíc poputuje na celovečerní dokument Jizerské hory, putování po fenoménech, a stejnou sumu získá i produkce televizního seriálu Nelegál. Na ten přispěje i město Liberec částkou 1,4 milionu korun. „V posledních letech je populární „filmová turistika“. Návštěvníky zajímá, kde se natáčely snímky, které měli možnost vidět z filmového plátna, a kraje a města tak mají zájem, aby filmové produkce směřovaly právě k nim,“ vysvětlila krajská radní Květa Vinklátová, proč se kraj poprvé rozhodl podpořit filmovou tvorbu.