Vlivem přidušení během porodu má nadprůměrně chytrá Natálka problém s chůzí, pomáhají ji nákladné neurorehabilitace.Zdroj: AXONAni podzimní vlna koronaviru neodradila maminku pětileté Natálky z obce Noviny pod Ralskem od dojíždění do Prahy na pravidelné rehabilitace na kliniku AXON. Pokud by totiž vynechaly cvičení, byť jen kvůli viróze, musely by znovu pilovat to, co už měly naučené.

Natálka se narodila týden po termínu a vlivem natřikrát omotané pupeční šňůry trvalo dlouho, než přišla na svět. Po narození zvládala sama dýchat a nebyl u ní patrný žádný problém. Vývoj probíhal normálně, ale zlom přišel v prvním roce života. Pokoušela se postavit, ale při každém pokusu padala.

„Prodělaná vyšetření ukázala, že Natálka má ztížené učení nových věcí a pohybů. Jejímu mozku trvá déle, než si něco nového zapamatuje, a musí se každý pohyb dlouze učit,“ vysvětlila maminka Karolína. Dívka také trpí opožděným vývojem hrubé i jemné motoriky, spasticitou končetin, hypotonií, hypermobilitou a takzvanou ataktickou chůzí. „Její pohyby jsou nepřesné, nekoordinované a neobratné. Chodit dnes dokáže jen s ortézami za pomoci druhé osoby nebo na robotickém přístroji Lokomat,“ upřesnila.

Natálka se sama nají lžící, pije z lahve s pítkem a sundá si ponožky a boty. Se zbytkem už potřebuje pomoci. Sice hůř mluví, ale rozumí všemu a podle psycholožky je mentálně na vyšší úrovni, než jaká odpovídá jejímu věku. Je bystrá a její úsudek je lehce nad normou.

„Zvládá říct jednoduché věty, ale jejich výslovnost je horší. To se teď lepší po absolvování logopedie v AXONu. Je velice empatická a vnímavá, zajímá se o spoustu věcí – velmi ji baví prohlížení encyklopedií a sledování naučných pořadů či pohádek, které běžně sledují starší děti. Oblíbila si například hrané filmy typu Karlík a továrna na čokoládu,“ svěřila se Karolína. Hodně času také tráví se svou mladší sestrou Markétkou.

Zájemci mohou podpořit Natálku na dárcovské platformě Donio.cz nebo prostřednictvím sbírkového účtu 2801756480/2010 s variabilním symbolem 29526.

Terapie ale představují finanční zátěž pro rodinu. Na dvě se složilo blízké okolí. Během krátké doby se dívka díky neurorehabilitacím rozmluvila a posílila horní i dolní končetiny, dokáže si například obléknout tričko. „Naším snem je Natálčina samostatná chůze,“ podotkla maminka.

Plnou podporu má také ve své obci a ve starostce, která na léčbu neváhá přispívat. „Když jsem se dozvěděla, že se založil transparentní účet na zaplacení rehabilitační péče, neváhala jsem, a s manželem jsme hned ten den přispěli. Určitě přispějeme znovu,“ zdůraznila starostka obce Noviny pod Ralskem Veronika Jírová. „Sama jako matka dítěte s handicapem moc dobře rozumím, v jaké náročné životní situaci se rodina ocitla. Obdiv patří jejich rozhodnutí nevzdávat se a bojovat za co nejlepší život pro svoji dceru,“ dodala.