Intimně nasvícená restaurace hotelu Zlatý lev se stala v neděli večer dějištěm vypjaté scény mezi seriálovými manželi Lenkou Krobotovou a Davidem Novotným. Krobotová coby policejní analytička řešila vážnou krizi, jak skloubit náročné vyšetřování s rodinou… V Liberci pokračovalo natáčení seriálu z prostředí vietnamské mafie Nelegál, teď nově pod názvem Zrádci.

„Změnila jej Česká televize a uznali jsme, že je přesnější. Příběh ale zůstal stejný. Dvacetiletého Davida zneužívá policejní důstojník k tomu, aby se skrze něj dostal k hlavě Draka,“ popsal základní synopsi televizního projektu jeden ze dvou jeho režisérů Viktor Tauš. Druhým je pětadvacetiletý rodák z Liberce Matěj Chlupáček, který režíruje 3. a 4. epizodu. Právě pod jeho taktovkou vznikaly scény ve Zlatém Lvu, v krajské nemocnici nebo na koupališti v Lučanech nad Nisou.

Boj s drogami

Příběh seriálu je inspirovaný knihou Nelegál, kterou napsal jeden ze zakladatelů útvarů pro boj s drogami Jiří Vacek. Děj se podle oficiálních materiálů odehrává během tří týdnů v životě mladého drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v česko-vietnamské komunitě. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany, policejní i mafie, a mladý muž se snaží zachránit si život.

Samotnému natáčení předcházela pečlivá příprava. „Herci prošli zkráceným výcvikem, viděli obrovské množství dokumentů a všechny varny jsme zrekonstruovali do absolutního detailu, jen jsou mnohem větší,“ upozornil Tauš.

Natáčení seriálu Nelegál začalo na liberecké Technické univerzitě.
V Liberci se začal točit seriál Nelegál

Na střelnici si vyzkoušela zacházet se zbraní i Lenka Krobotová, která ale přiznala, že si během natáčení ani jednou nevystřelí. „Mám ve scénáři jen nějaké manipulace,“ dodala herečka známá především jako členka Dejvického divadla. „Je to úplně jiný charakter, než jsem dosud hrála,“ dodala Krobotová s tím, že v její postavě se sbíhají hned tři linky. „Jedna je nelegální o nepřiznaném vyšetřování, pak policejní a nakonec osobní, rodinná,“ vysvětlila představitelka policejní analytičky, která prochází během natáčení velkým vývojem. „Je to příběh o osvobození ženy z klasického patriarchálního manželství. Je na cestě stát se svobodnou ženou, ženou válečníkem,“ přiblížil Tauš.

Mnohem více akce než Lenka Krobotová si během natáčení užije představitel hlavní role Cyril Dobrý. „Je to spíše psychologické než akční, ale na střelbu už došlo,“ poznamenal Dobrý. „Je to docela hajzl, ale ty hraji nejraději,“ popsal svou postavu mladý herec, pro kterého je postava dealera první velkou rolí. V seriálu se dále objeví například Václav Neužil nebo Igor Bareš.

Šestidílný seriál Zrádci je první filmový projekt, na který přispělo i město Liberec. Filmařům odsouhlasilo částku 1,4 milionu korun. Celkový rozpočet se pohybuje podle Tauše kolem 75 milionů s tím, že v Liberci nechají asi čtvrtinu rozpočtu. Do města se filmaři ještě vrátí a budou zde pobývat několik dní v kuse. Podle Tauše zde vzniknou vrcholné scény seriálu. Kromě toho bude natáčení probíhat i na dalších místech v Libereckém kraji, v Polsku nebo Německu. Seriál bude mít premiéru v České televizi 5. ledna.

Sobota na Hejnických slavnostech
FOTO: Hejnice ožily tradičními slavnostmi. Nechyběla hudba ani jarmark