Kdyby tajemný cizinec, jehož kostru nalezli před dvěma lety v Hrádku nad Nisou, žil i v dnešní době, možná by se jmenoval Tobiáš. To si alespoň myslí vědci, kteří tělesné pozůstatky zkoumali. DNA šest století staré mrtvoly je zavedlo až na Balkán, kde dokonce vypátrali Tobiášovy vzdálené potomky.

„Porovnáním výsledků zkoumání DNA s databází Ysearch.org bylo zjištěno rodové jméno Toviah, česky Tobiáš,“ potvrdil Vít Štrupl, ředitel Brány Trojzemí v Hrádku nad Nisou, kde budou ostatky od 24. ledna vystaveny.

Právě zjištění vampýrovy DNA a její porovnání s DNA populace žijící na území dnešní Albánie doložila, že tamní lidé jsou vlastně Tobiášovi velmi vzdálení potomci.

Jde ovšem jen o přibližné zmapování vampýrovy minulosti. Tobiáš se ve skutečnosti nemohl jmenovat, neboť ve druhé třetině 14. století, kdy žil, se křestní jména tak, jak je známe dnes, nedávala. Jméno Tobiáš je běžné dnes v oblasti, z níž měl pocházet. Jeho skutečné jméno se ale nemůžeme nikdy dozvědět. Co ale známe, je přibližná podoba. Tu dokázali vědci vymodelovat na základě lebky. Kostra nám dále prozradila další detaily a podrobnosti z mužova života a smrti.

„Zemřel na jaře. Zjišťuje se to z výbrusu kořene zubu podle přírůstků zubního cementu. Zde nebyl nalezen přírůstek, který se vytváří v květnu,“ vysvětlil Vít Štrupl.

Díky kostře můžeme dále říct, že muž byl v době smrti starý asi 50 let a jeho smrt nebyla násilná. Živil se obilovinami, kromě prosa ovocem, masem a mlékem ovcí a koz a výjimečně skotu, nejedl vepřové maso.

Okolnosti jeho skonu zůstávají ale dodnes zahaleny tajemstvím. Pohřben byl totiž v poloze na břiše, mimo prostor hřbitova, metr za hřbitovní zdí. To přimělo archeology domnívat se, že muž mohl být ve své době pokládán za vampýra. Nasvědčují tomu kameny, kterými byla mrtvole zatížena hlava a nohy tehdy se věřilo, že by nemrtvý vstal z hrobu. Tyto a další otázky osvětluje výstava, kterou v Bráně Trojzemí můžete navštívit od 24. ledna.

„Výstava přiblíží dobu, ve které tento muž žil. Ukáže, jak mohl bydlet, po jakých cestách se pohyboval, představí nejběžnější řemesla a odpoví na řadu otázek, které nález vampýra Tobiáše vyvolal,“ doplnil Vít Štrupl.