Oxymóron v gastronomii? Takový experiment vznikl v Liberci v podobě bílé kavárny a čajovny. Neboli kavárny, kde není v popředí nápojového lístku černá káva, ale bílý čaj.

„Je to v podstatě kavárna otočená naruby. Místo kávy je založena především na světlém a lehkém čaji, kterého tu bude na výběr opravdu hodně. Až šedesát druhů," uvedla Markéta Puzrlová, zakladatelka průlomové bílé kavárny.

Ojedinělý koncept přichází i s dalšími specialitami.

„Jednou týdně budeme pořádat tradiční čaj o páté. Měla by to být nejspíše sobota. V tento čas bude pro naše zákazníky připravena degustace nejrůznějších čajových druhů. Zájemci se zároveň dozvědí i více o samotném čaji, nejen jak chutná, ale také jaká je jeho tradice," podotkla Puzrlová.

Zákazníci si dopřejí kromě dávky teinu i kreditku.

„Máme tu ještě takovou vychytávku v podobě bonusové karty, na kterou si zákazník nahraje peníze a následně každý šestý čaj má zdarma," dodala zakladatelka kavárny naruby.

Místo, kde se bude pít hlavně čaj na různé způsoby, má i svou patronku. Tou je taktéž milovnice čaje, herečka Eliška Balzerová.

„Na čaj se člověk musí zastavit. Čaj je pro mne minimálně půlhodinová záležitost, kdy odpočívám. Příprava čaje je vlastně jakýsi obřad, na který musí mít člověk čas a věnovat se mu. Stejným způsobem vnímám i divadlo. Divadlo a čaj jsou prostě věci, které miluji a dávám jim svůj čas," řekla herečka.

Času v bílé kavárně můžete strávit opravdu hodně. Otevřeno mají každý den od 9 do 20 hodin. Navíc se nemusíte bát, že by vám čaje zevšednily.

„Budeme mít jak stálou nabídku, tak i čaje, které budeme obměňovat podle ročního období. Sortiment bude opravdu rozsáhlý," dodala zakladatelka.

V kavárno-čajovně se nesedí na ratanových křeslech či polštářích, ale převážně u kulatého stolu se židlemi v příjemném moderním duchu. Ovšem prvky klasické čajovny tu najdete.

„Až se trochu zajedeme. Chystáme i nákup různých stolních her, které jsou v klasických čajovnách samozřejmostí. Rádi bychom zde měly i nějaké večery autorského čtení a podobně," míní Puzrlová.

Kontakt se světem v kavárně naruby rozhodně neztratíte.

„Pro zákazníky tu máme samozřejmě zásuvky, kde si můžou napíchnout počítač a nechybí ani wifi připojení k internetu," řekla Markéta Puzrlová.