„Nejlepším způsobem, jak propojit menšiny s majoritní společností, je kultura a dobré jídlo. Tak před pěti lety vznikla myšlenka festivalu," řekl Michael Dufek. Komunitní středisko Kontakt, jehož je ředitelem, pořádá Letní festival cizinců a národnostních menšin společně s centrem na podporu integrace cizinců a cíl jejich snahy je prostý.

„Společně žijeme na jednom místě a chceme, aby se nám tady žilo dobře," uvedl Dufek.

OD PŘESVĚDČOVÁNÍ K NADŠENÍ

„Pro cizince z Liberce a blízkého okolí je to šance prezentovat svou kulturu. Ochutnávkami, zpěvem, hudbou nebo tancem," doplnila vedoucí integračního centra v Libereckém kraji Petra Sovová. Pro její organizaci navíc festivalem pomyslně vrcholí celoroční práce, kdy cizincům pomáhá v nejrůznějších situacích, mezi které spadá třeba výuka českého jazyka. Zatímco v horkém čtvrtečním odpoledni se zdálo, že vše šlape bez sebemenších problémů, nebylo tomu tak vždy.

„Před pěti lety jsme museli hodně bojovat o důvěru ze strany zástupců menšin. Teď už je ale situace opačná. Na festival se těší, připravují a zdokonalují své prezentace. Myslím, že za svůj vzali festival už i ostatní občané," řekl Dufek. Festivalu se daří získávat i na organizačním poli. Na začátku stály dvě zmíněné organizace u příprav samy, nyní se svou trochou přispívají i další.

Letos poprvé třeba Liberecký kraj, tradičně festival pak podporuje vedení města. „Festival ukazuje, že zástupci menšin, které tu s námi žijí, jsou jedním z nás. Ničím se nelišíme. Liberec se ukazuje jako smířlivé a kosmopolitní město," řekl náměstek primátora Ivan Lang.

MÍRNĚNÍ NAPĚTÍ

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše se ve čtvrtek představila více než desítka libereckých menšin. Mezi už takřka neodmyslitelnými menšinami, jakými jsou třeba vietnamská nebo moldavská, se vyjímaly vlajky Indie a Pákistánu. Států s více než šedesátiletou historií krvavých sporů.

Při pohledu na liberecký festival by to ale nenapadlo nikoho. Stánky si asijské země postavily vedle sebe a probíhala mezi nimi přátelská a živá diskuze. Zástupci obou menšin navíc společně studují na Technické univerzitě v Liberci.

Podobné sbližování je dalším z významů, mnohdy nevědomým, festivalů jako je liberecký. V současné situaci, kdy společností prostupuje strach z migrace a jejích důsledků, je to podle organizátorů více než potřeba.

Napsal: Martin Zíta