Národní tým basketbalistů ladí formu na odvetnou část evropské kvalifikace, kde po její první polovině drží neporazitelnost, na severu Čech. K úvodnímu kempu se výběr trenéra Pavla Budínského sešel v pátek v Liberci, zítra přípravu pod Ještědem ukončí a přesune se do nedalekého Děčína. Právě tam sehraje dva přípravné zápasy s Kanadou i srpnové kvalifikační bitvy se Slovenskem a Švýcarskem.

Lídrem týmu je 31letý křídelník Luboš Bartoň, odchovanec České Lípy, někdejší hráč Děčína, vítěz Euroligy z minulého roku s Barcelonou a nyní obávaný snajpr španělské Fuenlabrady.

„Příprava je sice kratší, ale o to intenzivnější, kvalitnější a se soupeři, kteří patří ke špičce basketbalového světa. Jsme si však vědomi, že obhájit roli favorita bude těžké. Dvouletý model kvalifikace může výsledky i složení týmů značně zamíchat. I my jsme kádr byli nuceni z různých důvodů obměnit a máme v užším výběru sedm nových tváří,“ řekl trenér Budínský, jenž premiérově nominoval Kamila Švrdlíka, nyní už hráče Prostějova, který minulou sezonu strávil v zámořské univerzitní soutěži NCAA v týmu Fairleigh Dickinson Knights. Dalšími nováčky jsou Ondřej Dygrýn s Jakubem Šiřinou z Opavy, pivot Ondřej Balvín ze Sevilly a Tomáš Pomikálek, křídelník BK Děčín.

Kouč se musí obejít bez plejády hvězd. Nemůže počítat s pomocí Jana Veselého z Washingtonu Wizards, Tomáše Satoranského ze Sevilly ani Jiřího Welsche z Charleroi, kteří opět upřednostnili individuální přípravu. Petr Benda a Pavel Pumprla, dvě opory národního týmu a mistrovského Nymburka, doléčují zranění a na severu Čech i v následných odvetných kvalifikačních bojích budou kouči rovněž chybět.

Jediné domácí přípravné zápasy český tým odehraje 3. a 4. srpna od 18.00 v Děčíně s Kanadou. „Ta je na cestě po Evropě. V našich očích tým Kanady patří k absolutní světové špičce. Na tuto konfrontaci se těšíme, protože se bude jednat o zámořský styl basketbalu, který je vždy o něčem jiném a myslím si, že to bude pro náš tým, ale především pro hráče vynikající, možná jedinečná příležitost,“ prohlásil Budínský.

Formu národního týmu prověří i zápasy v Litvě a Estonsku. „Utkání v Litvě, kde se bude konat letošní ME, bude z mého hlediska největší prověrkou našeho týmu v letošním roce. Upřímně řeknu, že se moc těším na utkání s bronzovým týmem z posledního mistrovství světa v Turecku, navíc opět na jejich půdě. Již v loňské přípravě jsme odehráli fantastické utkání v Panevežysu, kde jsme nakonec po velkém boji podlehli až v prodloužení 84:93, což je myslím i důvod, proč jsme obdrželi pozvání i letos. Posledním soupeřem před kvalifikačními boji bude Estonsko, se kterým jsme navázali spolupráci již loni a letos v rámci reciprocity míříme do Tallinnu, kde nás čekají dvě utkání. Ta by měla sloužit k doladění formy.“

Největším kvalifikačním tahákem pro diváky v Děčíně a celém regionu severních Čech bude „federální“ derby se Slovenskem, které se v Děčíně odehraje 17. srpna. „Jisté napětí a rivalita bude před zápasem cítit. Mnoho hráčů, kteří reprezentují Slovensko, hraje českou NBL, nebo v ní působilo a to včetně hlavního trenéra Františka Róna. Hráči se navzájem dobře znají a o to je to celé prestižnější,“ dodal český reprezentační trenér Pavel Budínský.

Česká reprezentace:

Rozehrávači:
Kudláček (San Severo/It.)
Čarnecký (Opava, Pardubice)
Šiřina (Opava)

Křídla:
Bartoň (Fuenlabrada/Šp.)
Slezák (Nymburk)
Dygrýn (Opava)
Pomikálek (Děčín)
Kotas (USK, Pardubice)
Švrdlík (Dickinson/USA)

Pivoti:
P. Houška (Děčín)
Soukup (Děčín)
P. Bohačík (Pardubice)
Balvín (Sevilla/Šp.)
Hampl (Bilbao/Šp.)

Přípravná utkání:

3. srpna:
Děčín, 18.00 Česko - Kanada
4. srpna:
Děčín, 18.00 Česko - Kanada
6. srpna:
Klapeida, Litva - Česko
11. srpna:
Tartu, Estonsko - Česko
12. srpna:
Tartu, Estonsko - Česko

Kvalifikační utkání:

17. srpna:
Děčín, 18.30 Česko - Slovensko
21. srpna:
(bude upřesněno) Kypr - Česko
24. srpna:
Děčín, 18.00 Česko - Švýcarsko