Na ploše přibližně sto krát sto padesát metrů vyroste osmipatrový skvost, který svou architektonickou podobou ztvární hit současného desetiletí. Místo starých a okoukaných domů se naproti liberecké radnici bude tyčit betonovoskleněná krychle, ze které sem tam bude vyčuhovat nějaký ten ozdobný asymetrický prvek.

Nové značky

Proč si ke svým záměrům investor vybral právě samotný střed Liberce, jsme se ho zeptali přímo. Na jeho přání však zatím neuvádíme jeho jméno. „Mapovali jsme od začátku situaci jak v nákupním centru Forum, tak i v Plaze. Sledovali jsme především, jaký artikl a jaké značky se v nich objeví, abychom my mohli zákazníkům nabídnout něco, co zde ještě není,“ vysvětlil vyčkávací taktiku investor.

Podobný megalomanský projekt má v plánu již několik let a pouze čekal, až přijde jeho chvíle. „Mám i oporu u větší části zastupitelů, takže si myslím, že schválení změny územního plánu a následné stavební povolení bude otázkou několika měsíců,“ doplnil investor s tím, že otevření centra do dvou let vidí reálně. Kromě toho dodal, že bude požadovat, aby původní domy město zlikvidovalo na své náklady. „Já tu chci udělat něco pro lidi, takže předpokládám, že město se bude také trochu snažit,“ uzavřel investor.

Zdravá konkurence

Názory místních obyvatel na novou výstavbu se různí, vesměs jsou však pro. „Tak pokud tam bude opravdu něco jiného, než v těch obchoďácích, co tady už stojí, tak proč ne. Navíc si myslím, že čím více obchodů, tím lépe pro lidi. Alespoň to obchodníky nutí jít s cenami dolů,“ vítá projekt jeden z oslovených Liberečanů.

A že se bude na co koukat a co nakupovat, potvrzují i slova investora. „V centru města chybí například prodejna aut. Vzhledem k velikosti našeho centra pravděpodobně zákazníkům nabídneme možnost výběru ze tří značek vozů,“ uvedl příklad investor s tím, že v jiné části centra naleznou nakupující i třeba prodejnu s luxusními netradičními toaletami nebo uniformami pro všechny profese. Další zase vidí šanci v dostatku možností vyžití volného času. „Chodíme v sobotu celá rodina na nákupy a všechna nákupní centra ve městě už máme okouknutá, takže se těším na něco nového,“ uvedla obyvatelka Liberce.

Milí čtenáři, pokud jste dočetli až sem, pak se podívejte do kalendáře na dnešní datum. Celý článek je pouze redakčním aprílovým žertíkem. Jen doufám, že jsem tím něco podobného nepřivolala. Liberec je totiž, soudě podle nedávné minulosti a možná i blízké budoucnosti, pro investory rájem neomezených možností…