„Liberecký kraj vybral již začátkem tohoto roku ze šesti uchazečů jednu dodavatelskou firmu, která měla náplavku a její okolí za bezmála 133 miliony korun dokončit,“ uvedl náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Vzhledem k námitce stavební firmy Gardenline, která byla účastníkem výběrového řízení, ale nevyhrála, jsme čekali na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To jsme po čtyřech měsících obdrželi,“ dodal.

Podle rozhodnutí ÚOHS nedodržel Liberecký kraj jako zadavatel veřejné zakázky zásadu transparentnosti, když posoudil podmínky účasti v zadávacím řízení u vybraného dodavatele, společnosti CL-Evans, jako splněné. „U jednoho z nabízených materiálů podle rozhodnutí ÚOHS není splněna minimální požadovaná hodnota parametru. Přesně se jednalo o kluznost dodávané žuly,“ upřesnil náměstek Miklík.

„Proti rozhodnutí úřadu se nebudeme odvolávat. Požádali jsme firmu CL-Evans, stejně jako i další účastníky zadávacího řízení o doplnění informací. V případě, že vítěz nebude schopen informace doplnit a požadované podmínky dostát, jsme připraveni uzavřít smlouvu s dalšími účastníky, a to podle toho, v jakém pořadí se umístili v rámci výběrového řízení,“ doplnil náměstek Zbyněk Miklík. Na jednání Rady Libereckého kraje 9. července bychom chtěli schválit výběr dodavatele a v letních měsících stavbu zahájit. Jsme připraveni stavbu co nejdříve předat.“

„Aktuální stav soutěžního práva, možností a vypořádávání námitek u veřejných zakázek mi vůbec nedělá radost. ÚOHS rozhodoval o námitkách více než čtyři měsíce, ztratili jsme tak důležitý čas v nejlepší stavební sezoně,“ uzavřel hejtman Půta.

V druhé etapě kultivace okolí krajského úřadu má být změněna podoba nábřeží řeky Nisy, týká se to úpravy koryta řeky, náplavky, lávky, rampy, schodiště, hlavního vstup do budovy úřadu, parku s kioskem, dětského hřiště a příjezdové komunikace a zpevněné plochy. Liberecký kraj vybral 10. ledna letošního roku jako dodavatele společnost CL-Evans. Společnost Gardenline podala koncem ledna proti výběru námitku, kterou Liberecký kraj odmítl. Gardeline se proto 19. února obrátil na ÚOHS, který rozhodnutí vydal v polovině června.

Mohlo by vás zajímat: Bájný Ikaros přiletěl do Liberce. Socha zkrášluje halu vlakového nádraží

Socha Ikara od výtvarníka Rudolfa Svobody. | Video: Jiří Louda