Starostové Frýdlantska sice novou posádku záchranářů vítají, jako záplatu za zrušenou porodnici ji ale neuznávají.

„Rozšíření výjezdových skupin samozřejmě vítáme, protože už by díky další posádce záchranky nemělo docházet k překládání pacientů na Albrechtickém kopci. Jako záplatu za porodnici to ale neberu. Stále trvám na tom, že porodnice je ve Frýdlantském výběžku potřeba,“ komentoval starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Podle jeho informací už po zrušení frýdlantské porodnice muselo několik maminek z Frýdlantska při cestě do Liberce porodit přímo v sanitce. To se ale Deníku z oficiálních zdrojů nepodařilo potvrdit. „Podle mých informací k žádnému takovému případu nedošlo,“ vyjádřila se mluvčí ZZS LK Kristýna Fejfarová.

Ani starosta Habartic František Kryšpín nepovažuje novou posádku záchranářů za řešení situace po zrušení porodnice. „Je to ale lepší než nic, hlavně kvůli nedůstojnému překládání pacientů v Albrechticích. Jedna sanitka na celé Frýdlantsko byla opravdu neštěstí,“ poznamenal František Kryšpín.

Podle starosty Lázní Libverda Jana Pospíšila je Frýdlantsko atypické tím, že sice oproti jiným místům nemá dvojnásobek výjezdů, ale velmi často se stává, že když posádka záchranářů někam vyjede, tak přesně v tu chvíli volá o pomoc někdo z druhé strany Frýdlantska. I z toho důvodu docházelo k překládání pacientů na Albrechtickém kopci tak, aby byla frýdlantská posádka stále v pohotovosti v místě svého působiště.

Od listopadu již budou ve Frýdlantském výběžku k dispozici dvě sanitní vozidla s posádkami zdravotnické záchranné služby. Starostové Frýdlantu a Lázní Libverda potom vedou se ZZS LK další jednání o zřízení nových moderních výjezdových stanovišť záchranářů.

Ve Frýdlantu by mělo vzniknout nové stanoviště a do Lázní Libverda by se měla přesunout jedna výjezdová skupina z Frýdlantu. „Vznikem stanoviště v Lázních Libverda by konečně došlo k dobrému pokrytí i druhé části Frýdlantska,“ podotkl starosta Jan Pospíšil.

Co se týče frýdlantské porodnice, ta ukončila provoz na začátku července. Oficiálním důvodem byl nedostatek dětských lékařů, bez kterých již nebylo možné nabídnout rodičkám a novorozencům plnohodnotnou péči.

Proti konci malé a oblíbené porodnice se však strhla vlna protestů, které vyvrcholily demonstrací na frýdlantském náměstí. Ani nesouhlas veřejnosti však rozhodnutí nezvrátil.

Už před zrušením porodnice se začaly objevovat dohady, že by liberecká nemocnice nemusela náhlý nápor rodiček z Frýdlantska zvládnout. Ty se ale nepotvrdily. „Porodů sice v Liberci výrazně přibylo, to je pravda, ale nemocnice je bez problémů zvládá,“ uvedl pro Deník Jaroslav Tvrzník z PR oddělení liberecké nemocnice.