Obě společnosti by měly spolupracovat zejména na vývoji ochranných oděvů a hygienických pomůcek pro zdravotnictví, vytvořených pomocí unikátní nanovlákenné technologie. Právě liberecká společnost Elmarco je v oblasti vývoje nanovlákenných materiálů již několik let světovým lídrem.

„Firmě Avgol spolupráce umožní rozšířit segment zákazníků v oboru hygienických materiálů a ochranných textilií. Pro naši společnost je to zase zásadní krok k dalšímu posílení pozic na trhu a získání nových obchodních vazeb a příležitostí,“ konstatoval nový generální ředitel Elmarca Ivan Konečný s tím, že technologie výroby budou využívat patentované know–how liberecké společnosti.

Izraelci se pak budou věcně i finančně podílet na inovaci pro vlastní potřeby. „Pro naše partnery je hlavním cílem této spolupráce uvést na trh nové produkty s využitím pro ochranné oděvy a pomůcky, a dále textilie a oděvy pro zdravotnictví,“ doplnil Konečný s tím, že nadcházející vývoj skloubí vyspělou technologii NanospiderTM s tržní pozicí Avgolu. „Ten má vedle domovského Izraele zastoupení také ve Spojených státech, Číně a Rusku,“ poznamenal ředitel Elmarca.

Liberecká společnost Elmarco již několik let dobývá svět ve vývoji nanovlákenných materiálů, jejich aplikací a strojů k jejich hromadné výrobě. „Již dříve uzavřela dohodu o spolupráci při výzkumu a vývoji aplikací svých technologií například se společností Cummins Filtration, světovým lídrem ve filtračních, odsávacích, chladících a chemických technologiích pro všechny motorem poháněné systémy,“ uvedla mluvčí Elmarca Eva Kijonková.

Na vývoji strojů a zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken spolupracuje Elmarco od roku 2004 s Technickou univerzitou v Liberci (TUL). „Tehdy vědecký tým Oldřicha Jirsáka z katedry netkaných textilií fakulty textilní dokázal, že nanovlákna o průměru od 200 do 500 nanometrů lze vyrábět i průmyslově, mimo laboratoře,“ poznamenala mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková s tím, že technologie vyvinutá na TUL je založená na principu metody elektrospinningu.

Prvopočátky zlatého věku nanovláken se tak odehrávaly na liberecké univerzitě, která nyní na základě licenční smlouvy profituje na prodeji výrobních linek, které produkuje společnost Elmarco. Po podepsání licenční smlouvy z Technickou univerzitou v Liberci je Elmarco prvním a jediným výrobcem na světě, který nabízí zákazníkům zařízení určené k sériové výrobě nanovláken.

Spolupráce liberecké univerzity a Elmarca je podle Jaroslavy Kočárkové stále velmi intenzivní. „V padesátičlenném badatelském týmu na Technické univerzitě jsou profesoři, studenti i lidé z praxe a ti jsou v každodenním styku se společností Elmarco. Pracují na tom, jak rychle dostat do života různé aplikace založené na nanovláknech,“ uzavřela mluvčí TUL.