Munzarová je absolventkou Technické univerzity v Liberci, která je považována za českou líheň nanotechnologií. Zároveň má na svém kontě spoluautorství desítek patentů a užitných vzorů. Inovativním řešením jsou i nanonáplasti, které zrychlují hojení ran. „Struktura těchto nanonáplastí je podobná struktuře lidské tkáně. Při poranění náplast zafunguje jako lešení. Nové buňky se v něm ideálně namnoží a líp po něm šplhají, takže rychleji ránu překryjí. Tím urychlí a zlepší hojivý efekt a zamezí vstupu infekcí do ran,“ vysvětlila Munzarová, která za toto nové řešení už stihla obdržet ocenění Quality Innovation Award. 

Původní termín uvedení nanonáplastí na trh se musel posunout. Nově Munzarová počítá s tím, že by se mohly začít prodávat letos v létě. 

„Věřím, že v období letních měsíců již budou zdravotní náplasti Akutol a kosmetické ChitoFib Patch dostupné v našich lékárnách,“ uvedla Munzarová. Akutol je značka zdravotnických prostředků na odřená kolena, ChitoFib Patch pak pro kosmetické účely – na regeneraci a ošetření unavené pleti obličeje, krku a dekoltu.  

„Téma hojení ran je pro mě dlouhodobě velkou výzvou. Moderní materiály na krytí ran poskytují oproti klasickým 'suchým' gázovým krytům výhody v podobě vlhkého prostředí, které je vhodnější pro buněčnou proliferaci. Nicméně nanostruktury z biodegradabilních materiálů poskytují ještě kvalitativně lepší výsledky. Je to další, vyšší level péče o rány,“ doplnila Munzarová s tím, že využít nanostrukturu pro krytí ran není její myšlenka. „Moje myšlenka byla, z čeho a jak to udělat,“ zmínila inovátorka.  

Zrovna se vrátila ze zdravotnického veletrhu v Dubaji. Tam měla možnost ověřit si zájem o tuto novinku. „Letošní ročník veletrhu byl o transformaci zdravotnictví do světa moderních technologií, zúčastnilo se ho 3 500 vystavovatelů z 60 zemí světa. Za Českou republiku se nás zúčastnila desítka vystavovatelů. A bylo tam hodně patrné, že starým klasickým časům opravdu odzvonilo,“ řekla po návratu Munzarová, která se pohybuje v oboru s nanovlákny posledních 15 let. 

V roce 2020 založila v Liberci firmu Nano Medical. Na vývoji a zavádění průmyslové výroby nových filtračních médií s nanovlákny spolupracovala Munzarová od roku 2012 převážně se zahraničními nadnárodními korporacemi. Dobře známá je však také mezi odborníky v domácím prostředí, od kterých si vysloužila přezdívku Nanolady.  

„Doba koronavirová naplno ukázala potenciál nanotechnologií při ochraně zdraví člověka. Aplikované nanotechnologie, ve kterých patříme díky českým vědcům a nanotechnologickým výrobcům ke světové špičce, by se měly stát strategickou technologií našeho státu,“ sdělil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. „Kombinované nanotechnologie mohou vytvořit nový, vyšší standard ochrany zdraví občanů. Vysoce si cením Marcely Munzarové jako člověka i jako odborníka na problematiku výroby a aplikací nanovláken. Využití nanotechnologií ve zdravotnictví je jeden z hlavních směrů uplatnění pokročilých materiálů v 21. století,“ dodal.