Nového sčítání hlasů se domáhal Václav Smrkovský, který kandidoval za Změnu pro Liberec na devátém místě. Změna se sice do zastupitelstva dostala, oproti předchozím volbám však ztratila více než třetinu hlasů a skončila až třetí. Smrkovský se zastupitelem nestal, kvůli tomu si však podle svých slov na volby nestěžoval.

Stížnost odůvodnil mimo jiné nepřiměřeně dlouhou dobou sčítání hlasů v některých okrscích. Druhým důvodem byl údajný neobvyklý počet nevyužitých či neplatných hlasů v některých okrscích. „Myslím, že tím byla poškozena nejen Změna, ale i některé další strany,“ řekl Deníku před časem Smrkovský. Z kandidujících stran však byla Změna jediná, která se ke Smrkovského stížnosti rovněž připojila.

Soud ale konstatoval, že jde o nepodloženou spekulaci, ke které není předložen žádný důkaz. „Rozdílná doba sčítání hlasů či různé procento neplatných a nevyužitých hlasů v rozdílných volebních okrscích jsou zcela standardní,“ připomněl soud ve svém rozsudku.

Komise má podle soudu za úkol provést sčítání co nejsvědomitěji. „V případě, že by komise objevila chybu, lze očekávat, že další sčítání proběhne o to pomaleji a pečlivěji. Zjišťování výsledků pak může trvat déle i v okrsku, kde bylo odevzdáno méně obálek,“ uvedl soud.

Ve Vratislavicích nad Nisou, jediném libereckém městském obvodu, kterého se stížnost částečně týkala, se navíc volí hned do dvou zastupitelstev jak do „velkého“ městského, tak do „malého“ zastupitelstva městského obvodu.

I to mohlo podle soudu počet neplatných hlasů zvýšit. „Konkrétní rozdíly mezi okrsky, které popsal navrhovatel, nejsou natolik diametrální, aby bez dalšího vyvolávaly pochybnosti o platnosti hlasování,“ dodal soud s tím, že námitka rozhodně nemůže vést k přepočítávání hlasů. Proti rozsudku už není možné odvolání.

Volby v Liberci vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, kteří už podepsali koaliční smlouvu s druhým hnutím ANO a čtvrtou ODS. Aktuálně společně pracují na programovém prohlášení. V opozici zůstane Změna pro Liberec a hnutí Liberec otevřený lidem. Ve Vratislavicích nad Nisou zvítězili rovněž Starostové, a to drtivým nadpolovičním výsledkem 70,19 %.

Ustavující jednání zastupitelstev teď musí končící liberecký primátor Tibor Batthyány i starosta Vratislavic Lukáš Pohanka vyhlásit do patnácti dnů.